Trwa ładowanie...

Ukraińscy badacze testują w Polsce szczepionkę przeciw COVID-19

Naukowcy z Instytutu Biologii Komórkowej Narodowej Akademii Nauk Ukrainy w Lwowie opracowali własną szczepionkę przeciw COVID-19. Jest ona obecnie testowana na myszach w instytucie w Gdańsku.

Share
Ukraińscy badacze testują w Polsce szczepionkę przeciw COVID-19
Ukraińscy badacze testują w Polsce szczepionkę przeciw COVID-19 Źródło: PAP, fot: Rene Volfik
df2n94b

Bazujący na drożdżach preparat ma być obecnie testowany na myszach w Gdańsku - poinformowała ukraińska redakcja Radia Swoboda. Substancję opracowali lwowscy naukowcy z Narodowej Akademii Nauk Ukrainy w ramach grantu. Jak informuje Andrij Sybirny, stojący na czele lwowskiego Instytutu Biologii Komórkowej, wyniki mają być gotowe za kilka tygodni.

Kolejny etap badań zostanie przeprowadzony w Krakowie. Potrzebne będą do niego myszy modyfikowane genetycznie i wrażliwe na koronawirusa. Zostaną one zakupione w USA i sprowadzone do polskiego laboratorium. Tam zwierzętom zostanie wstrzyknięty koronawirus, a następnie podana zostanie szczepionka przygotowana na Ukrainie.

df2n94b

Radio Swoboda, powołując się na swoich rozmówców, tłumaczy, że badania nad szczepionką prowadzone są w Polsce, bo na Ukrainie nie ma odpowiednich laboratoriów.

- Uważamy, że nasza szczepionka jest efektywna - mówi Radiu Swoboda Andrij Sybirny. "Czy ta szczepionka trafi do Ukraińców i ochroni ich przed koronawirusem? Wątpią w to nawet jej twórcy" - twierdzi serwis.

- Po potwierdzeniu efektywności na zwierzętach konieczne jest jej testowanie na ludziach, następnie zarejestrowanie i otrzymanie międzynarodowego certyfikatu, co jest wyjątkowo trudne - tłumaczy serwisowi Sybirny.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość artykułu:
Zależy nam na podnoszeniu jakości naszego dziennikarstwa. Twoja opinia jest dla nas ważna!
df2n94b

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
df2n94b
df2n94b
Więcej tematów