Trwa ładowanie...
d4bqqnp
IAR

Ukraińcy odwracają się od liderów Majdanu

Wiele partii, które aktywnie uczestniczyły w zimowych protestach w Kijowie - jak przewidują eksperci - zanotuje w dzisiejszych wyborach parlamentarnych słaby wynik.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Plakat wyborczy - Witalij Kliczko
Plakat wyborczy - Witalij Kliczko (PAP/ITAR-TASS, Fot: Nikitin Maxim)
d4bqqnp

Olga Popowycz, historyk i politolog, mówiła w Polskim Radiu 24, że do parlamentu raczej nie wejdą prawicowo-nacjonalistyczne partie - Swoboda i Prawy Sektor. Z kolei formacja UDAR Witalija Kliczki startuje z list bloku prezydenta Petra Poroszenki.

- Okazało się, że Kliczce brakuje doświadczenia politycznego - podkreśliła Popowycz. Jak dodała, Ukraińcy krytycznie oceniają dwa lata obecności UDAR-u w Radzie Najwyższej. - Kliczko nie jest mocnym politykiem, widać to było już w czasie Majdanu, chciał pomóc społeczeństwu, ale nie wiedział jak to zrobić - tłumaczyła.

Niedawno do rozłamu doszło również w partii Batkiwszczyna. Obecnie ta formacja pod rządami Julii Tymoszenko może nie zdobyć mandatów. Z kolei Front Ludowy premiera Arsenija Jaceniuka walczy o głosy z partią prezydenta Poroszenki - zauważył politolog Nedim Usejnow. Podkreślił jednak, że bez współpracy obu tych liderów zmiana ukraińskiej konstytucji nie będzie możliwa.

Nasi wschodni sąsiedzi wybierają w przedterminowym głosowaniu 225 deputowanych z list wyborczych i około 200 z okręgów jednomandatowych. Głosowanie nie odbędzie się na okupowanym przez Rosję Krymie i w części Donbasu.

Lokale wyborcze zostaną zamknięte o 19.00 naszego czasu.

d4bqqnp

Podziel się opinią

Share
d4bqqnp
d4bqqnp
Więcej tematów