Trwa ładowanie...

Ukraina. Zełenski apeluje: nie można dziś pozostawać neutralnym

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w najnowszym nagraniu udostępnionym w mediach społecznościowych zwrócił się do krajów, które wciąż nie opowiedziały się przeciwko Rosji w wojnie z Ukrainą. - Nie można dziś pozostawać neutralnym - oświadczył. Zaapelował też do Żydów.

Share
Ukraina. Zełenski apeluje: nie można dziś pozostawać neutralnym Ukraina. Zełenski apeluje: nie można dziś pozostawać neutralnym Fot: Andrzej Lange
d41ci9h

Zełenski przypomniał, że nawet Szwajcaria wsparła Ukraińców. - Neutralna Szwajcaria wsparła sankcje przeciwko wysokim urzędnikom państwowym Rosji. Jeśli robi to neutralna Szwajcaria, na cóż czekają inne kraje świata? - pytał.

Prezydent Ukrainy przypomniał, że w ostatnich dniach ostrzelany był m.in. Humań, gdzie znajduje się grób rabbiego Nachmana. To miejsce pielgrzymek tysięcy Żydów. Rakiety spadły też na Babi Jar pod Kijowem, gdzie w czasie II wojny światowej znajdował się obóz koncentracyjny

Zełenski zaapelował do społeczności żydowskiej na całej świecie o to by "nie milczeli". - Milczenie jest cechą nazizmu. Nie milczcie. Krzyczcie o zabójstwach cywilnej ludności - apelował.

d41ci9h

Ukraiński prezydent podkreślił też, że wojna w jego kraju zjednoczyła całą Europę "od Atlantyku do Charkowa". Przypomniał o swoim wtorkowym wystąpieniu przed Parlamentem Europejskim, które zostało przyjęte brawami na stojąco oraz o staraniach Ukrainy o przystąpienie do UE.

Zobacz też: poruszające wystąpienie Zełenskiego. "Historyczny moment"

Przekazał, że dotychczas na Ukrainie zginęło już blisko 6 tys. rosyjskich żołnierzy. - Rosyjskie towary są sprzątane z półek, rosyjskie banki są odłączane od systemów światowych, rosyjscy obywatele są pozbawiani wszelkich perspektyw, rosyjskie matki tracą dzieci w obcym kraju - wymieniał.

Wojna na Ukrainie. Kolejny dzień walk

Od czwartku trwa rosyjska inwazja na Ukrainę. Rosja zaatakowała Ukrainę z trzech kierunków: od południa z Krymu, od północy z Białorusi i od północnego wschodu z obwodu biełgorodzkiego. Według Pentagonu celem operacji jest obalenie władz na Ukrainie i zastąpienie ich rządem marionetkowym.

Zobacz też:

Źródło: Facebook.com

d41ci9h
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d41ci9h
d41ci9h
Więcej tematów