Ukraina zaskoczyła Biały Dom. Kulisy ataku na rosyjskie lotniska
Administracja Donalda Trumpa nie miała pojęcia o planach Ukrainy - poinformowała stacja CBS, powołując się na swoje źródła w Białym Domu. W niedzielę Kijów przeprowadził zmasowany atak dronami na rosyjskie lotniska. Z kolei Axios, który powołuje się na ukraińskiego urzędnika, podaje, że Biały Dom wiedział o planach Kijowa.
Dziennikarka Jennifer Jacobs z CBS News poinformowała w serwisie X, że administracja Donalda Trumpa nie miała wiedzy o planowanym ataku Ukrainy na rosyjskie lotniska. "Biały Dom nie był świadomy zakrojonego na szeroką skalę ataku dronów na rosyjskie samoloty wojskowe" - napisała Jacobs.
Ukraina zaskoczyła Biały Dom. Kulisy ataku na rosyjskie lotniska
Ukraińcy za sprawą niedzielnego ataku zniszczyli ponad 40 samolotów na terytorium Rosji - poinformował anonimowy ukraiński urzędnik ds. bezpieczeństwa, którego cytuje AP News. Atak ten miał miejsce w momencie, gdy Rosja przeprowadziła zmasowany atak rakietowy i dronowy na Ukrainę, dzień przed planowanymi rozmowami pokojowymi w Stambule.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zapytaliśmy dzieci o wymarzone wakacje. Odpowiedzi zaskakują
Ukraińska operacja dronowa
Według źródła, operacja przygotowywana była przez ponad półtora roku i była osobiście nadzorowana przez prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Drony zostały przetransportowane w kontenerach ciężarówkami głęboko na terytorium Rosji.
Celem ataku były m.in. lotniska, w tym baza lotnicza Belaya w regionie Irkucka, oddalona o ponad 4 tys. km od Ukrainy. To pierwszy przypadek, gdy ukraiński dron pojawił się w tym regionie, co potwierdził lokalny gubernator Igor Kobzew zaznaczając, że nie stanowił on zagrożenia dla ludności cywilnej.
Rosyjskie ataki na Ukrainę
W tym samym czasie Rosja przeprowadziła największy atak dronowy od początku pełnoskalowej inwazji w lutym 2022 roku, wysyłając 472 drony na Ukrainę. Rosyjskie siły wystrzeliły również siedem rakiet, jak poinformował Jurij Ignat, szef komunikacji ukraińskich sił powietrznych. W wyniku rosyjskiego ataku rakietowego na jednostkę szkoleniową armii ukraińskiej zginęło co najmniej 12 żołnierzy, a ponad 60 zostało rannych.
Sytuacja na froncie
Rosyjskie Ministerstwo Obrony ogłosiło przejęcie kontroli nad wsią Oleksiiwka w północnym regionie Sumy w Ukrainie. Władze ukraińskie w Sumach zarządziły obowiązkową ewakuację w 11 kolejnych miejscowościach, w obliczu postępów rosyjskich sił w tym rejonie. Główne wysiłki ofensywne Rosji koncentrują się na Pokrowsku, Torecku i Łymanie w obwodzie donieckim oraz na obszarze przygranicznym z Sumami.
Czytaj także: