Trwa ładowanie...

Ukraina. Wszczęto śledztwo przeciwko ministrowi obrony Rosji

MSW Ukrainy wszczęło śledztwo przeciwko ministrowi obrony Rosji Siergiejowi Szojgu, który podejrzewany jest o wspieranie separatystów prorosyjskich walczących przeciwko władzom w Kijowie - poinformował szef ukraińskiego resortu spraw wewnętrznych Arsen Awakow.
Share
Władimir Putin, Siergiej Szojgu
Władimir Putin, Siergiej SzojguŹródło: PAP/EPA, Fot: Sergei Chirikov
d3m79xg

- Nazywajmy rzeczy po imieniu: organizatorzy pomocy wojskowej dla bandytów, sponsorzy terrorystów na Ukrainie, to przestępcy. I ten fakt zamierzamy udowodnić w śledztwie - napisał Awakow na swoim profilu na Facebooku.

Oprócz Szojgu w śledztwie figuruje związany z Kremlem biznesmen Konstantin Małofiejew. Ukraińskie władze podejrzewają go o finansowanie ruchów separatystycznych.

Awakow oświadczył, że wstępne dochodzenie prowadzone przez Zarząd ds. Zwalczania Przestępczości Zorganizowanej MSW Ukrainy wykazało, iż przy wsparciu rosyjskiego ministerstwa obrony, na czele którego stoi Szojgu, od marca do chwili obecnej, "sformowane zostały nielegalne grupy przestępcze, które działają w obwodach donieckim i ługańskim" na wschodzie Ukrainy.

d3m79xg

Owe "nielegalne ugrupowania, dowodzone przez obywateli Federacji Rosyjskiej, dopuszczają się systematycznych napaści rozbójniczych na organy władzy państwowej, pododdziały sił zbrojnych i Gwardii Narodowej Ukrainy, przedsiębiorstwa i organizacje, co doprowadziło do wielu ofiar w ludziach, zniszczeń i innych ciężkich następstw" - napisał Awakow.

Ukraiński minister ostrzegł, że jeśli Szojgu i Małofiejew nie stawią się na Ukrainie, by złożyć zeznania, to zostaną doprowadzeni siłą. Awakow zastrzegł, że mogą być za nimi rozesłane listy gończe.

Szef ukraińskiego MSW sam jest ścigany przez władze rosyjskie. 9 lipca Sąd Rejonowy w Moskwie wydał nakaz aresztowania Awakowa. W czerwcu Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej poinformował, że wysłano za nim list gończy. Wcześniej Komitet wszczął przeciwko Awakowowi i gubernatorowi obwodu dniepropietrowskiego Ihorowi Kołomojskiemu śledztwo, zarzucając im "topienie kraju we krwi własnego narodu".

d3m79xg

Podziel się opinią

Share
d3m79xg
d3m79xg
Więcej tematów