Ukraina: rehabilitacja UPA?
Ukraiński rząd przygotowuje projekt ustawy o rehabilitacji Ukraińskiej Powstańczej Armii i Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów.
UPA powstała w 1942 roku i prowadziła walkę z Polakami z terenów polsko-ukraińskiego pogranicza etnicznego, z Rosjanami, a w końcu także z niemieckimi formacjami wojskowymi. Z rąk UPA zginęło ok. 100 tys. Polaków.
W latach 40., w szeregach UPA na zachodniej Ukrainie, służyło ogółem ok. 150 tys. osób. Ostatnie oddziały UPA zostały rozbite na początku lat 50.
Ukraiński rząd proponuje, by działalność UPA w latach 40. i 50. uznać za walkę o wolność i niepodległość Ukrainy. Ekspert rządowej komisji historyk Stanisław Kulczycki uważa, że pozbawienie socjalnych uprawnień członków UPA jest niesprawiedliwe.
W odróżnieniu od kombatantów armii radzieckiej weterani UPA nie mają żadnych przywilejów, takich jak np. specjalne renty, ulgowe leczenie, niższe opłaty czynszowe i ulgi na telefon. Rządowy projekt ma zatem znaczenie nie tylko polityczne, ale i praktyczne: jeśli ustawa zostanie przyjęta, państwo będzie mogło pomóc finansowo weteranom UPA.
Kilka miesięcy temu premier Anatolij Kinach mówił, że rehabilitacja UPA jest niezbędna dla konsolidacji społeczeństwa. Jednak przeciwko rehabilitacji UPA protestuje ogromna rzesza weteranów Armii Czerwonej. Dlatego projekt odpowiedniej ustawy od lat leży w sekretariacie parlamentu. (jask)