Trwa ładowanie...

Ukraina: Przyjaciel Władimira Putina podejrzany o zdradę stanu. Prokuratura wszczęła przeciwko niemu śledztwo

Jak poinformowała Prokuratura Generalna Ukrainy, wszczęto śledztwo przeciwko Wiktorowi Medwedczukowi, prorosyjskiemu politykowi i prywatnie przyjacielowi Władimira Putina. Podejrzewa się go o zdradę stanu, na co mają wskazywać m.in. jego działania i wypowiedzi.

Ukraina: Przyjaciel Władimira Putina podejrzany o zdradę stanu. Prokuratura wszczęła przeciwko niemu śledztwoŹródło: East News, fot: VLADIMIR RASNER
df41duw
df41duw

Ukraina: Wiktor Medwedczuk podejrzany o zdradę stanu, wszczęto śledztwo

Ukraińska prokuratura generalna prowadzi śledztwo przeciwko Wiktorowi Medwedczukowi. Podejrzewa go o zdradę stanu i działania na korzyść Rosji. Mają na to wskazywać m.in. jego ostatnie wypowiedzi. - W Donbasie, gdzie trwają walki z prorosyjskimi separatystami, należy utworzyć region autonomiczny z własnym parlamentem i rządem — powiedział podczas zjazdu partii Opozycyjna Platforma - Za Życie.

Zdaniem prokuratury, jego wypowiedź sugeruje współpracę z Rosją i wspieranie rosyjskich interesów. - Ogłoszenie koncepcji utworzenia autonomicznego regionu Donbas ma na celu ustawodawcze zalegalizowanie tymczasowo okupowanych terytoriów, co jest sprzeczne z konstytucją i wspiera państwo trzecie w działaniach przeciwko Ukrainie, w tym także na polu informacyjnym. Można dopatrywać się znamion przestępstw zamachu na integralność terytorialną Ukrainy oraz zdrady stanu — mówiła rzeczniczka Prokuratury Generalnej Ukrainy Łarysa Sarhan.

O wszczęcie postępowania przeciwko Medwedczukowi wnioskował Andrij Teteruk z Frontu Ludowego Arsenija Jaceniuka. Podejrzany ukraiński polityk twierdzi, że "sprawa przeciwko niemu jest absurdalna i całkowicie bezprawna, a władze wyrównują rachunki polityczne z oponentami i chcą wprowadzić represje przeciwko niewygodnym ludziom".

df41duw

Ukraina: Kim jest Wiktor Medwedczuk? Co łączy go z Władimirem Putinem?

Wiktor Medwedczuk jest ukraińskim politykiem, z wykształcenia adwokatem. Był szefem administracji prezydenta Leonida Kuczmy. Dziś uważany jest na Ukrainie za lobbystę interesów Rosji. Jawnie wspiera Władimira Putina.

W 2014 roku razem z dziesięcioma innymi rosyjskimi i ukraińskimi urzędnikami zostali objęci amerykańskimi sankcjami za wojskową interwencję Rosji na Krymie i referendum w sprawie przyłączenia półwyspu do Federacji Rosyjskiej.

Władimir Putin jest prywatnie przyjacielem Medwedczuka i ojcem chrzestnym jego córki.

df41duw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
df41duw
Więcej tematów