ŚwiatUkraina. Polacy zatrzymani w zamkniętej strefie w Czarnobylu

Ukraina. Polacy zatrzymani w zamkniętej strefie w Czarnobylu

Ukraina. Polacy zatrzymani w zamkniętej strefie w Czarnobylu
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons CC BY | Ben Fairless
Maciej Deja
15.08.2018 17:01, aktualizacja: 15.08.2018 19:46

Dwóch obywateli Polski, którzy nielegalnie przebywali w zamkniętej strefie wokół elektrowni w Czarnobylu zatrzymała ukraińska policja. Amatorzy "ekstremalnej turystyki" dostali mandat, grozi im też wydalenie z Ukrainy.

Polaków mających po 25-lat ujął policyjny patrol. Jak poinformowała policja obwodu kijowskiego, zostali zatrzymani w pobliżu nieczynnego radaru pozahoryzontalnego z czasów ZSRR, zwanego "Dugą". To 9 kilometrów od elektrowni, zamkniętej pod koniec kwietnia 1986 roku. Policja przekazała, że Polacy zostaną ukarani mandatem i prawdopodobnie wydaleni z Ukrainy - donosi PAP, na który powołuje się RMF FM.

26 kwietnia minęły 32 lata od największej katastrofy w dziejach energetyki jądrowej. W 1986 r. doszło do awarii reaktora i chemicznego wybuchu wodoru powstałego na skutek nieprawidłowo przeprowadzonego testu bezpieczeństwa. W wyniku wybuchu do atmosfery dostały się radioaktywne pyły grafitu i uranu. Dane dotyczące poszkodowanych są różne. Zgodnie z raportem Forum Czarnobyla katastrofa pochłonęła 31 ofiar, a na chorobę popromienną zachorowało ponad 200 osób.

Promieniowanie dotknęło nie tylko mieszkańców Ukrainy i Białorusi, ale także Polski, Bułgarii, Austrii, Rumunii, Finlandii, Szwecji, Czech i Słowacji. W szkołach podawano dzieciom płyn Lugola - wodny roztwór jodu, który miał chronić przed nowotworami.

Z terenów otaczających elektrownię ewakuowano blisko 350 tys. ludzi, a wjazd tam jest wciąż formalnie nielegalny. Wycieczki do Czarnobyla stają się jednak coraz bardziej popularne. Na Ukrainie funkcjonuje mnóstwo firm organizujących wyjazdy do Strefy Wykluczenia. Wycieczki w to miejsce organizowane są pod hasłem "delegacji". Koszt jednodniowej wycieczki z Kijowa to ok. 100 dolarów.

Według oficjalnych danych Państwowej Agencji Ukrainy ds. Zarządzania Strefą Wykluczenia, aż 50 tys. osób odwiedziło okolice Czarnobyla w 2017 r. 5 tys. to Polacy. Bo również w Polsce organizowane są "delegacje" do Czarnobyla. Dwaj zatrzymani Polacy postanowili najwyraźniej "delegować" się tam sami.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (143)
Zobacz także