Ukraina: obchody rocznicy Wielkiego Głodu
Na Ukrainie w sobotę obchodzono uroczystości ku czci ofiar tzw. Wielkiego Głodu z początku lat 30. Szacuje się, że władze sowieckie doprowadziły wówczas do śmierci 7-10 mln ludzi, czyli ok. 15% społeczeństwa.
W Kijowie uroczystości rocznicowe rozpoczęły się od mszy żałobnej na Placu Mychajłowskim, gdzie kilka lat temu postawiono skromny pomnik ku czci ofiar Wielkiego Głodu.
Kilka dni wcześniej Stowarzyszenie Badaczy Wielkiego Głodu zaapelowało do Ukraińców, aby pamiętali o ofiarach podczas mszy w cerkwiach, na specjalnych lekcjach w szkołach, a także uczcili ich pamięć przypinając czarne wstążki do flag narodowych.
Ukraina do dziś nie może się doliczyć strat w ludziach poniesionych w wyniku działań reżimu komunistycznego. W okresie istnienia ZSSR przez Ukrainę przetoczyły się aż trzy fale głodu: tuż po przewrocie bolszewickim, w latach 1932-33 i po II wojnie światowej.
Najtragiczniejszy w skutkach był jednak głód w latach 30. Dziennie umierało wówczas ok. 25 tys. ludzi, zarejestrowano wiele przypadków kanibalizmu.
Ukraińscy historycy twierdzą, że komunistyczna Moskwa sztucznie wywołała głód w celu złamania oporu wieśniaków, którzy sprzeciwiali się kolektywizacji. W wyniku tych działań ukraińskie chłopstwo przestało istnieć, a na jego miejscu pojawili się kołchoźnicy.
W tym roku ukraińska telewizja po raz pierwszy zwróciła uwagę, że w latach 30. wyludnione ukraińskie wsie zasiedlano Rosjanami. (mk)