Trwa ładowanie...

Ukraina: Ługańsk na skraju katastrofy humanitarnej

450-tysięczny Ługańsk na wschodniej Ukrainie, wokół którego trwają walki między siłami rządowymi a prorosyjskimi rebeliantami, znalazł się na krawędzi katastrofy humanitarnej i ekologicznej - oświadczyła rada tego miasta.

Share
Ukraina: Ługańsk na skraju katastrofy humanitarnej
Źródło: PAP/EPA, fot: Roman Pilipey
d31lyq1

Sytuacja jest dramatyczna. W ostatnich dniach z Ługańska uciekła połowa mieszkańców - poinformował przedstawiciel rady Ołeksandr Sawenko.

W Ługańsku nie ma energii elektrycznej, są problemy z pitną wodą, a przede wszystkim nie wywozi się śmieci.

"W związku z nieustającym ostrzałem pracownicy służb komunalnych nie są w stanie zapewnić działania podstawowych obiektów, ważnych dla życia ludzi" - czytamy w komunikacie.

d31lyq1

Jednym z głównych problemów jest brak żywności; w sklepach kończą się już jej zapasy, a dostawy nie są realizowane. Podobnie wygląda sytuacja z lekarstwami.

Rada Ługańska poinformowała, że w wyniku walk częściowo zniszczone zostały cztery szpitale i trzy przychodnie, które zajmowały się rannymi cywilami.

Mieszkańcy opuszczają miasto korytarzami, które są ochraniane przez wojska rządowej operacji przeciw separatystom. Ogłosiły one niedawno, że w godzinach, w których prowadzona jest ewakuacja, nie będą używały broni. - Niestety, druga strona żadnych gwarancji bezpieczeństwa nie daje - powiedział Sawenko o kontrolujących Ługańsk prorosyjskich bojownikach.

d31lyq1

Podziel się opinią

Share
d31lyq1
d31lyq1
Więcej tematów