Trwa ładowanie...

Ukraina: komik telewizyjny Wołodymyr Zełenski na szczycie najnowszego sondażu prezydenckiego

Ukraina pod koniec marca wybierze prezydenta na 5-letnią kadencję. W najnowszym sondażu prowadzi komik telewizyjny Wołodymyr Zełenski. Zgodnie z opublikowanym w środę zestawieniem może on liczyć na 19 proc. poparcia.

Ukraina: komik telewizyjny Wołodymyr Zełenski na szczycie najnowszego sondażu prezydenckiegoŹródło: Twitter
d1ha57t
d1ha57t

Ukraina: showman liderem ostatniego sondażu prezydenckiego

Wybory na prezydenta Ukrainy odbędą się 31 marca. Ewentualna druga tura głosowania zaplanowana została na 21 kwietnia. Do udziału w wyborach zgłosiło się aż 44 kandydatów.

W najnowszym, opublikowanym w środę, sondażu prowadzi komik telewizyjny Wołodymyr Zełenski. Mężczyzna może liczyć na 19 proc. głosów ludzi, którzy deklarują, że wezmą udział w wyborach. W grupie wszystkich respondentów showman uzyskał 17,5 proc. poparcia – podaje PAP.

Najnowsze badanie przeprowadzone zostało przez centrum analityczne im. Ołeksandra Razumkowa w dniach 7-14 lutego na grupie ponad 2 tys. respondentów.

Ukraina: Poroszenko i Tymoszenko na kolejnych miejscach w sondażu prezydenckim

Urzędujący prezydent Ukrainy – Petro Poroszenko, który będzie ubiegał się o reelekcję, uplasował się na drugim miejscu najnowszego sondażu prezydenckiego. Zagłosować chce na niego 16,8 proc. zdecydowanych oraz 13,1 proc. wszystkich respondentów. Kolejne miejsce zajmuje była premier Julia Tymoszenko, która otrzymała odpowiednio 13,8 i 11,5 proc. poparcia – podaje PAP.

d1ha57t

Jeśli wynik wyborów prezydenckich na Ukrainie nie rozstrzygnie się w pierwszej turze, faworytem drugiej tury wciąż pozostaje Wołodymyr Zełenski. Jeżeli komik podczas "dogrywki" spotkałby się z Poroszenką, zwycięży rezultatem 32,2 proc. wobec 19,1 proc. głosów dla obecnego prezydenta. Gdyby konkurentką okazała się Tymoszenko, showman wygra z wynikiem 28,7 wobec 18,6 proc. głosów (dane te dotyczą wszystkich uczestników sondażu).

Poprzednie (przedterminowe) wybory prezydenckie, które rozpisano po obaleniu zbiegłego do Rosji Wiktora Janukowycza, odbyły się na Ukrainie w maju 2014 roku. W pierwszej turze zwyciężył wówczas Petro Poroszenko, zdobywając 54,7 proc. głosów. Drugi wynik uzyskała Julia Tymoszenko, na którą głosowało 12,81 proc. wyborców.

d1ha57t
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ha57t
Więcej tematów