Trwa ładowanie...
d26ccax
IAR

Ukraina: dowody na obecność rosyjskich żołnierzy w Donbasie

Ukraina może udokumentować obecność ponad 50 rosyjskich żołnierzy walczących w Donbasie. Ogólna liczba rosyjskich wojskowych walczących po stronie separatystów, zdaniem ukraińskiej służby bezpieczeństwa, jest dużo większa. Ukraińcy informują też o rosyjskich bazach szkoleniowych dla separatystów.
Share
Ukraina: dowody na obecność rosyjskich żołnierzy w Donbasie
Źródło: WP, Fot: Konrad Żelazowski
d26ccax

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy ma dowody na udział 56 rosyjskich wojskowych w konflikcie w Donbasie. Wielu z nich to rosyjscy żołnierze, którzy dostali się do niewoli Ukraińców. Są wśród nich między innymi oficerowie rosyjskiego wojskowego wywiadu.

- Ogółem w zajętym przez separatystów Donbasie może być od 6 do 9 tysięcy żołnierzy z Federacji Rosyjskiej - mówi szef Służby Bezpieczeństwa Wasyl Hrycak.

Ukraińska służba bezpieczeństwa ma też dowody na proponowanie przez Rosjan amnestii przestępcom, w zamian za zasilenie przez nich szeregów bojówkarzy.

d26ccax

Ponadto, według ukraińskiej służby bezpieczeństwa, Rosjanie zorganizowali ponad 100 obozów szkoleniowych dla bojówkarzy. Są one zarówno na terytorium Donbasu, jak i w przygranicznej strefie Federacji Rosyjskiej.

Broń ciężka wciąż na linii walk

We wtorek wysłannik OBWE w trójstronnej grupie kontaktowej ds. Ukrainy (OBWE, Rosja, Ukraina) Martin Sajdik oświadczył, że broń ciężka dotychczas nie została całkowicie wycofana z linii walk w Donbasie. Dodał, że podgrupa ds. bezpieczeństwa zgodziła się przygotować nowe propozycje w sprawie wycofania tej broni, a także nadzorowania i weryfikacji tego procesu.

W poniedziałek ukraińskie siły rządowe i ich przeciwnicy rozpoczęli wycofywanie z linii walk w obwodzie ługańskim uzbrojenia o kalibrze poniżej 100 mm. W następnej kolejności broń zacznie być wycofywana w obwodzie donieckim. Celem tych działań jest utworzenie w Donbasie 30-kilometrowej strefy buforowej.

d26ccax

Podziel się opinią

Share
d26ccax
d26ccax
Więcej tematów