Trwa ładowanie...
dyvspaw
IARZamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Ukraina: dowody na obecność rosyjskich żołnierzy w Donbasie

Ukraina może udokumentować obecność ponad 50 rosyjskich żołnierzy walczących w Donbasie. Ogólna liczba rosyjskich wojskowych walczących po stronie separatystów, zdaniem ukraińskiej służby bezpieczeństwa, jest dużo większa. Ukraińcy informują też o rosyjskich bazach szkoleniowych dla separatystów.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ukraina: dowody na obecność rosyjskich żołnierzy w Donbasie
(WP, Fot: Konrad Żelazowski)
dyvspaw

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy ma dowody na udział 56 rosyjskich wojskowych w konflikcie w Donbasie. Wielu z nich to rosyjscy żołnierze, którzy dostali się do niewoli Ukraińców. Są wśród nich między innymi oficerowie rosyjskiego wojskowego wywiadu.

- Ogółem w zajętym przez separatystów Donbasie może być od 6 do 9 tysięcy żołnierzy z Federacji Rosyjskiej - mówi szef Służby Bezpieczeństwa Wasyl Hrycak.

Ukraińska służba bezpieczeństwa ma też dowody na proponowanie przez Rosjan amnestii przestępcom, w zamian za zasilenie przez nich szeregów bojówkarzy.

dyvspaw

Ponadto, według ukraińskiej służby bezpieczeństwa, Rosjanie zorganizowali ponad 100 obozów szkoleniowych dla bojówkarzy. Są one zarówno na terytorium Donbasu, jak i w przygranicznej strefie Federacji Rosyjskiej.

Broń ciężka wciąż na linii walk

We wtorek wysłannik OBWE w trójstronnej grupie kontaktowej ds. Ukrainy (OBWE, Rosja, Ukraina) Martin Sajdik oświadczył, że broń ciężka dotychczas nie została całkowicie wycofana z linii walk w Donbasie. Dodał, że podgrupa ds. bezpieczeństwa zgodziła się przygotować nowe propozycje w sprawie wycofania tej broni, a także nadzorowania i weryfikacji tego procesu.

W poniedziałek ukraińskie siły rządowe i ich przeciwnicy rozpoczęli wycofywanie z linii walk w obwodzie ługańskim uzbrojenia o kalibrze poniżej 100 mm. W następnej kolejności broń zacznie być wycofywana w obwodzie donieckim. Celem tych działań jest utworzenie w Donbasie 30-kilometrowej strefy buforowej.

dyvspaw

Podziel się opinią

Share

dyvspaw

dyvspaw
Więcej tematów