UKIE: Polska dobrze wykorzystuje pieniądze z funduszy unijnych
Dyrektor Departamentu Koordynacji i
Monitorowania Pomocy Zagranicznej UKIE Zuzanna Kierzkowska uważa,
że Polska dobrze wykorzystuje pieniądze z funduszy unijnych;
średnie wykorzystanie środków z zakończonych programów w ramach
funduszu PHARE w 2000 r. wyniosło 95%.
W latach 1990-2003 łącznie ze wszystkich funduszy przedakcesyjnych Polska otrzymała wsparcie w wysokości 7 mld euro - poinformowała zastępca Dyrektora Departamentu Monika Kusińska-Pycińska na konferencji z cyklu "Europa w resortach", poświęconej działalności Departamentu Koordynacji i Monitorowania Pomocy Zagranicznej Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej.
Kusińska-Pycińska dodała, że wsparcie z programu PHARE wyniosło blisko 4 mld, z ISPA - ok. 2,4 mld., a z programu SAPARD 708 mln. euro. W ramach pomocy PHARE najwięcej otrzymało woj. dolnośląskie - blisko 1,2 mln euro, a najmniej woj. świętokrzyskie - 84 mln euro.
PHARE to program bezzwrotnej pomocy UE dla krajów Europy Środkowej i Wschodniej, mający na celu wsparcie przemian gospodarczych i ustrojowych; ISPA - jest programem pomocy UE dla dziesięciu państw kandydujących, który współfinansuje projekty inwestycyjne związane z ochroną środowiska i transportem; SAPARD - to program wspierający modernizację polskiego rolnictwa i zmian na wsi.
Departament Koordynowania i Monitorowania Pomocy Zagranicznej zajmuje się m.in. inicjowaniem, planowaniem, koordynowaniem i monitorowaniem przedsięwzięć związanych z pozyskiwaniem i wykorzystaniem środków pochodzących z programów Unii Europejskiej.