UKE już działa

Urząd Komunikacji Elektronicznej powstały 14 stycznia 2006 r. na miejscu Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty funkcjonuje normalnie.

Zapewnia o tym Jacek Strzałkowski, Rzecznik Prasowy Urząd Komunikacji Elektronicznej.

W dniu powstania nowego Urzędu (14 stycznia 2006 r.) wszedł w życie Statut UKE nadany przez Ministra Transportu i Budownictwa. W tym samym dniu premier Kazimierz Marcinkiewicz powierzył obowiązki Prezesa UKE Annie Streżyńskiej - Podsekretarzowi Stanu w Ministerstwie Transportu i Budownictwa odpowiedzialnemu za łączność.

Po rozpoczęciu działalności przez Urząd Komunikacji Elektronicznej najważniejsze było zapewnienie pełnomocnictw procesowych oraz upoważnień do bieżącej działalności, tak aby nie było żadnych zakłóceń i opóźnień (UKE wydaje setki drobnych decyzji tygodniowo), a także zapewnienie środków finansowych, zawarcie umów z bankami i zapewnienie funkcjonowania kont. Zarówno numery kont bankowych, jak i REGON oraz NIP Urzędu pozostały niezmienione.

Wydawane są bez przeszkód wszystkie decyzje bieżące, w tym rezerwacje częstotliwości nie wymagające drogi przetargowej, pozwolenia radiowe, decyzje numeracyjne. Korespondencja kierowana do urzędu jest rozpatrywana bez żadnych opóźnień, tak samo jak wnioski konsumentów o przeprowadzenie mediacji z operatorami. Prowadzone są normalnie wszystkie postępowania administracyjne.

Pełniąca obowiązki Prezesa UKE podpisała w dniu 19 stycznia 2006 r. nowy regulamin organizacyjny UKE. Dokument ten musiał być przyjęty w związku ze zmianami wprowadzonymi statutem oraz koniecznością rozdzielenia między departamenty nowych kompetencji UKE, przewidzianych tzw. ustawą medialną.

Obecnie jednostki organizacyjne UKE przygotowują wewnętrzne regulaminy organizacyjne i opisy stanowisk. Niektóre kluczowe departamenty pełniące funkcje regulacyjne otrzymały nowe kierownictwo wybrane spośród młodych, ale mających kilkuletnie doświadczenie pracowników UKE (pracujących w Urzędzie od 2000 r.).

W nowych departamentach powołano pełniących obowiązki wicedyrektorów, nie powołano natomiast pełniących obowiązki dyrektorów - pozostawiając to przyszłemu Prezesowi UKE.

Dyrektorzy departamentów i biur oraz dyrektorzy oddziałów okręgowych otrzymali niezbędne upoważnienia, w tym do czynności związanych z prowadzeniem przetargów na sieci radiowego dostępu szerokopasmowego do Internetu (Wi-Max). Zapewniono także funkcjonowanie Komisji Przetargowej GSM 1800. Dodatkowo oddziały okręgowe otrzymały nowe trudne zadania, przede wszystkim z zakresu ochrony konsumentów (prowadzenie postępowań mediacyjnych), które powinny być realizowane jak najbliżej obywatela. Sprawy sporne toczące się w Urzędzie pozostają pod osobistym nadzorem p.o. Prezesa UKE - informuje Jacek Strzałkowski, Rzecznik Prasowy Urząd Komunikacji Elektronicznej.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)