Trwa ładowanie...
12-04-2007 09:05

Ukazały się dzienniki Virginii Woolf

Do księgarń trafiło pierwsze polskie wydanie
dzienników Virginii Woolf. Jedna z najbardziej znaczących pisarek
XX wieku prowadziła je przez niemal całe dorosłe życie - od 1915
do 1941 roku.

Ukazały się dzienniki Virginii WoolfŹródło: AFP
d31llmq
d31llmq

Na kartach książki "Chwile wolności. Dziennik 1915-1941" Virginii Woolf znalazły się zapiski o jej twórczości i życiu osobistym - pełnym emocji, dramatów, mrocznych rodzinnych tajemnic, cierpienia związanego z chorobą psychiczną, niekonwencjonalnych relacji międzyludzkich. Ale dziennik Woolf to także dokument epoki, życia kulturalnego Londynu, modnych pubów, herbaciarni, środowisk artystycznych.

Choć odebrała zaledwie domowe wykształcenie, Virginia Woolf uchodziła za jedną z najświatlejszych kobiet swojej epoki. Córka wybitnego historyka, pisarza, krytyka i filozofa Leslie Stephena, spokrewniona ze słynnym pisarzem Williamem Thackerayem, Virginia sama określała siebie jako jedyną osobę, która w wiktoriańskiej Anglii potrafi mówić prawdę.

Woolf obracała się w gronie największych osobistości przełomu XIX i XX wieku. Wśród jej znajomych i przyjaciół byli m.in. Bertrand Russell, George Edward Moore, Aldous Huxley, Katherine Mansfield, Thomas Eliot, Roger Fry. Środowisko skupiające się wokół Virginni przeszło do historii pod nazwą artystycznej grupy Bloomsbury.

Virginia Woolf przeszła do historii literatury jako autorka takich książek jak "Do latarni morskiej", "Orlando", "Pani Dalloway", "Fale", "Trzy gwinee", tymczasem w ostatnich latach największe zainteresowanie wzbudza jej biografia. Sama Woolf wieloznacznymi wzmiankami rozrzuconymi w jej pismach stworzyła grunt dla spekulacji dotyczących jej życia seksualnego. W listach i dzienniku wspomina swego "kazirodczego brata", opisuje swoje fascynacje kobietami i "białe małżeństwo" z Leonardem Woolfem.

d31llmq

Od trzynastego roku życia Woolf cierpiała na depresję i okresowe załamania nerwowe. Ostatnie z nich zakończyło się tragicznie. 28 marca 1941 roku Virginia znowu usłyszała "głosy". Wyszła z domu, napełniła kieszenie ubrania kamieniami i utopiła się w rzece Ouse.

Polskie wydanie "Dzienników" oparto na skróconej wersji tego pięciotomowego dzieła, przygotowanej przez siostrzeńca pisarki Quentina Bella. Przetłumaczyła je Magda Heydel. Książka "Chwile wolności. Dziennik 1915-1941" ukazała się nakładem Wydawnictwa Literackiego.

Więcej w serwisie: ksiazki.wp.pl

d31llmq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d31llmq
Więcej tematów