PolskaUkazał się album "Jonasz Kofta - Kofta Jonasz"

Ukazał się album "Jonasz Kofta - Kofta Jonasz"

"Jonasz Kofta - Kofta Jonasz" to tytuł pięciopłytowego albumu, na którym znalazły się utwory do tekstów tego artysty i częściowo w jego wykonaniu. Album wydało Polskie Radio.

Poszczególne płyty w albumie, mającym swoją premierę w poniedziałek, noszą tytuły: "Gdzie ta bohema", "Jonasz w Trójce", "Jej portret", "Song o ciszy", "W zielonozłotym Singapurze".

Na płycie "Gdzie ta bohema" znalazły się piosenki, monologi i fraszki m.in. z Kabaretu Pod Egidą, współtworzonego w latach 1968-1980 przez Koftę, Adama Kreczmara i Jana Pietrzaka. Są tu m.in. utwory: "Moja paranoja", "O odwiecznym konflikcie między jednostką a zbiorowością" - fraszka nagrana w Piwnicy Pod Baranami, "Zanika płeć", monolog "Niepotrzebne skreślić", "Song sprzątaczki" w wykonaniu Stanisławy Celińskiej i "Rimbaud, Aniele Stróżu mój".

Skecze, monologi i dialogi, wiersze i piosenki znalazły się także na płycie "Jonasz w Trójce". Większość z nich, podobnie jak na pierwszej płycie, jest wykonywana przez samego Koftę. Jest tu m.in. dialog Kofty i Pietrzaka "Obraz Polski w 2000 roku" (1963) oraz piosenki "Sufit", "Rembrandt", "Biedny Yorick".

Utwory o miłości zostały zebrane na płycie "Jej portret". Są wśród nich wielkie przeboje, m.in.: "Samba przed rozstaniem" ("Nie, nie możesz teraz odejść") w wykonaniu Hanny Banaszak, "Jej portret" ("Naprawdę jaka jesteś, nie wie nikt") z muzyką Włodzimierza Nahornego i w wykonaniu Bogusława Meca, "Z tobą chcę oglądać świat" w wykonaniu Zbigniewa Wodeckiego i Zdzisławy Sośnickiej. Alibabki śpiewają tu "Kwiat jednej nocy", Maciej Kossowski - "Wakacje z blondynką", Maryla Rodowicz - "Do łezki łezka", Magda Umer - "Co to jest miłość".

Na płycie "Song o ciszy" znalazły się m.in. utwory "Pamiętajcie o ogrodach" w wykonaniu Kofty, "Czekamy na wyrok" - nagrany na festiwalu w Opolu w 1987 roku przez Grupę Moment: Krystynę Prońko, Majkę Jeżowską i Piotra Schulza, i "Mury Jerycha" w wykonaniu Roberta Janowskiego. Wśród utworów umieszczonych na płycie "W zielonozłotym Singapurze" są m.in. "Śpiewać każdy może" - w interpretacji Jerzego Stuhra, "Femme fatale" - Michała Bajora, "Światło świec" - Andrzeja Nardellego, "Podróżą każda miłość jest" - Grażyny Szapołowskiej. Piosenkę "Popłynę łódką" śpiewa Edyta Jungowska, a "Moją wolność" - zamykającą cały zbiór - Jonasz Kofta.

Album został wydany w postaci ... segregatora, w który wpięte są płyty i dołączona do nich książeczka. Autorką projektu jest Gina Komasa.

Jonasz Kofta - poeta, autor tekstów piosenek, satyryk, dramaturg, aktor i piosenkarz kabaretowy, a także malarz - urodził się w 1942 roku w Mizoczu na Wołyniu. Studiował na warszawskiej ASP, gdzie założył z przyjaciółmi kabaret Centralnego Klubu Studentów Warszawy Hybrydy.

Zadebiutował w 1966 roku na łamach "Szpilek". Współpracował z III Programem Polskiego Radia. W latach 1968-1980 współtworzył Kabaret Pod Egidą. Wielokrotnie uczestniczył w festiwalach opolskich - jako autor tekstów, wykonawca, kierownik literacki, juror.

Pisał libretta do musicali, m.in. "Kompot", "Wielki świat" i "W zielonozłotym Singapurze", oraz dramaty, m.in. "Wątroba faraona", "Wojna chłopska". Wspólnie ze Stefanem Friedmannem wydał w 1978 roku utwory satyryczne "Dialogi na cztery nogi" i "Fachowcy", a z Andrzejem Dudzińskim w 1982 roku "Księgę zdziwień". Na podstawie jego twórczości powstały widowiska telewizyjne. Napisał kilkaset tekstów piosenek dla największych polskich gwiazd muzyki rozrywkowej. W latach 80. ciężko zachorował. Zmarł w 1988 roku. (aka)

koftapłytypiosenki
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)