Trwa ładowanie...
d1nmdgk
d1nmdgk

Ujazdowski: nie mamy zamiaru tworzyć partii politycznej

Zdaniem jednego z liderów Ruchu Obywatelskiego "Polska XXI" posła Kazimierza M. Ujazdowskiego inicjatywa ta nie zamieni się w partię polityczną. Według niego w ciągu tygodnia do Ruchu poprzez internet przystąpiło 800 osób.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d1nmdgk

Tworzymy Ruch Obywatelski bez zamiaru tworzenia partii politycznej, dlatego że kryzys polityki w Polsce jest związany z tym, że znajduje się ona w kleszczach dwóch kierownictw partii politycznych - PiS i PO - które toczą morderczą walkę wewnętrzną kosztem dobra publicznego - powiedział Ujazdowski.

Aby przeciwstawić się temu - mówił - trzeba użyć zupełnie innego sposobu, w którym jest miejsce na oddolną inicjatywę, na krytykę wewnętrzną i na realny, prawdziwy szacunek dla samorządowców.

Odnosząc się do postulatu "Polski XXI", dotyczącego wzmocnienia w Polsce urzędu prezydenta na wzór amerykański, Ujazdowski argumentował: chcemy dać Polsce taki ustrój, w którym jest miejsce na rzeczywiste przywództwo, w którym prezydent na okres swojej kadencji bierze całość odpowiedzialności za prowadzenie polityki państwa w swoje ręce.

d1nmdgk

Jak mówił trzeba zerwać z tym nieszczęściem dwugłowej egzekutywy, nieszczęściem konfliktu wewnątrz władzy wykonawczej, który osłabia Polskę

Ujazdowski powtórzył, że zgodnie z deklaracjami w 2010 roku Ruch wystawi kandydata w wyborach prezydenckich i swoje listy w wyborach samorządowych. Według niego, nadal nie zapadła decyzja o udziale Ruchu w przyszłorocznych wyborach do Parlamentu Europejskiego.

"Polska XXI" opowiada się także za wprowadzeniem większościowej ordynacji wyborczej i jednomandatowych okręgów wyborczych. Ujazdowski zapowiedział, że w sobotę w Warszawie odbędzie się manifestacja Niezależnego Zrzeszenia Studentów dla poparcia tego pomysłu.

Powstanie Ruchu Obywatelskiego "Polska XXI" ogłoszono pod koniec września w Warszawie. Powołały go działające w całej Polsce stowarzyszenia regionalne. Na czele Ruchu stanął prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz.

d1nmdgk

Podziel się opinią

Share
d1nmdgk
d1nmdgk
Więcej tematów