Trwa ładowanie...

Odparli 43 ataki. Armia Putina uderza w trzech kierunkach [RELACJA NA ŻYWO]

Środa to 427. dzień inwazji Rosji na Ukrainę. Jak poinformował ukraiński resort obrony z najnowszych szacunków wynika, że Kreml ma obecnie w Ukrainie 368 tys. ludzi i ponad 5,9 tys. sztuk ciężkiej broni. Ukraińska armia jednak dzielnie się broni. Tylko dzisiaj udało jej się odeprzeć 43 ataki w kierunku Bachmutu, Awdijiwki i Marjinki. To najgorętsze miejsca na froncie, gdzie Rosja wciąż próbuje prowadzić działania ofensywne - przekazał ukraiński sztab generalny. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.

Odparli 43 ataki. Armia Putina uderza w trzech kierunkachOdparli 43 ataki. Armia Putina uderza w trzech kierunkachŹródło: EPA, PAP, fot: Maria Senovilla
d22dedr
d22dedr
  • Gen. Waldemar Skrzypczak studzi proukraiński optymizm na froncie. Jak podkreśla w rozmowie z WP, Kijów wciąż nie jest przygotowany do oczekiwanej kontrofensywy. Były dowódca Wojsk Lądowych dostrzega szansę na skuteczne uderzenie tylko w jednym rejonie. I mówi, kiedy "powinna zakończyć się wojna" oraz kto ją wygra.
  • Ambasador Izraela odniósł się do informacji dotyczących rozpoczęcia testów cywilnego systemu ostrzegania przed nadlatującymi rakietami w Kijowie. Współpraca między państwami utrzymywana jest w tajemnicy, ale obie strony pracują nad przyspieszeniem procesu. Testy rozpoczną się w maju.
Trwa łączenie
21:44, 26.04.2023

Rosyjskie media przyłapały po raz kolejny sznur samochodów z obstawy Putina zmierzający nocą na Kreml. Co Putin robi tam o tej porze?  

21:42, 26.04.2023

Rząd Niemiec z zadowoleniem przyjmuje rozmowę telefoniczną chińskiego prezydenta Xi Jinpinga z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. "Fakt, że między Ukrainą a Chinami trwa obecnie dialog na najwyższym szczeblu, jest dobrym sygnałem" - powiedział rzecznik rządu, cytowany przez agencję dpa.

Jako stały członek Rady Bezpieczeństwa ONZ Chiny ponoszą szczególną odpowiedzialność za położenie kresu naruszającej prawo międzynarodowe rosyjskiej wojnie napastniczej przeciwko Ukrainie - podkreślił rzecznik rządu.

21:27, 26.04.2023

Występująca obok naczelnego dowódcy sił NATO asystent sekretarza obrony ds. bezpieczeństwa międzynarodowego Celeste Wallander była pytana m.in. o ewentualne dostawy zachodnich myśliwców dla Ukrainy. Urzędniczka stwierdziła, że choć samoloty te "są na liście" potrzebnego sprzętu, to zajmują "około ósmą pozycję", jeśli chodzi o priorytet. Podkreśliła, że najważniejsze są obrona powietrzna, artyleria i zdolności pancerne.

Zarówno Wallander, jak i Cavoli ocenili, że choć rosyjskie siły konwencjonalne poniosły wielkie straty podczas wojny na Ukrainie, to Moskwa wciąż stanowi i pozostanie "ostrym" zagrożeniem. Cavoli zauważył, że większość rosyjskiej marynarki wojennej, sił strategicznych i lotnictwa nie zostało znacząco naruszone przez wojnę.

21:26, 26.04.2023

Dostarczyliśmy Ukrainie już ponad 98 proc. obiecanych wozów bojowych na potrzeby kontrofensywy - powiedział w środę w Izbie Reprezentantów Kongresu USA naczelny dowódca sił NATO w Europie generał Christopher Cavoli.  

Cavoli mówił o dostawach broni Ukrainie podczas wysłuchania przed komisją Izby ds. sił zbrojnych. Zapewnił, że cały amerykański sprzęt trafi na Ukrainę przed planowaną kontrofensywą.

- Jestem bardzo pewny tego, że dostarczyliśmy sprzęt, którego potrzebują i że będziemy kontynuować te dostawy, by podtrzymać ich operacje - powiedział Cavoli.

21:08, 26.04.2023

Redakcja serwisu otrzymała kopie niejawnych rosyjskich dokumentów wojskowych, w których opisano procedury działania i sposoby powiadamiania w przypadku wykrycia wrogich bezzałogowców. Dowódcy z Rosji szczególnie podkreślają, że o takich przypadkach należy zawsze informować Federalną Służbę Bezpieczeństwa (FSB) - czytamy na łamach ukraińskiego serwisu. 

20:47, 26.04.2023

Rosyjskie jednostki walki radioelektronicznej otrzymały instrukcje postępowania na wypadek ataku ukraińskich dronów podczas tradycyjnej parady z okazji zakończenia II wojny światowej, planowanej 9 maja na Placu Czerwonym w Moskwie - informuje ukraiński portal Obozrevatel, powołując się na własne źródła w strukturach siłowych. 

20:45, 26.04.2023

Rosjanie znów zablokowali korytarz zbożowy - poinformowały siły morskie Ukrainy. "W związku z tym cztery statki, w tym statek AKDENIZ-M, który został wyczarterowany przez Światowy Program Żywnościowy (WFP) ONZ w celu dostarczenia pszenicy do Etiopii, nie mogły opuścić portów w Czarnomorsku, Odessie i Piwdennym" - informuje armia.  Jeden statek na także oczekiwać na tranzyt do portu w Odessie w rejonie portu Sulina w Rumunii.


20:23, 26.04.2023

Przyszłość Ukrainy jest w Unii Europejskiej - powiedziała premier Włoch Giorgia Meloni w środę podczas dwustronnej rzymskiej konferencji na temat odbudowy Ukrainy. W obradach uczestniczył ukraiński premier Denys Szmyhal. Obecni byli przedstawiciele 600 włoskich form, deklarujących gotowość udziału w odbudowie kraju. 

20:12, 26.04.2023

W kilku obwodach Ukrainy znów ogłoszono alerty przeciwlotnicze. Świadkowie informują o odgłosach eksplozji w Chersoniu.


alerts.in.ua
19:54, 26.04.2023

Sukces ukraińskiej kontrofensywy będzie mieć duże znaczenie dla kontynuacji wsparcia ze strony partnerów - powiedział agencji Interfax-Ukraina Ołeksij Reznikow, ukraiński minister obrony. Dodał jednocześnie, że sojusznicy zapewniają, że będą przy Ukrainie aż do jej zwycięstwa.

Reznikow stwierdził, że ukraińscy partnerzy podjęli już polityczną decyzję o przekazaniu Ukrainie samolotów. Dodał też, że po stronie partnerów nie ma już technicznych ograniczeń dotyczących zasięgu dostarczanego Ukrainie uzbrojenia.

19:39, 26.04.2023

Polityka Węgier polegająca na samotnych próbach blokowania spotkań wysokiego szczebla Komisji NATO-Ukraina jest nie do utrzymania i jak widać było w zeszłym miesiącu nie będzie dłużej akceptowana - powiedział w środę ambasador USA w Budapeszcie David Pressman, cytowany przez portal Telex.

Jak stwierdził dyplomata, Stany Zjednoczone są zaniepokojone tym, że węgierscy urzędnicy wykorzystują NATO jako narzędzie do rozwiązania dwustronnych problemów. Rząd w Budapeszcie blokował spotkania Komisji od 2017 roku w związku z ukraińską ustawą oświatową, która - zdaniem władz węgierskich - ogranicza prawa około 150-tysięcznej mniejszości węgierskiej na ukraińskim Zakarpaciu.

19:25, 26.04.2023

Europejska Agencja Obrony (EDA) i Departament Obrony Stanów Zjednoczonych Ameryki podpisały porozumienie przewidujące silniejszą współpracę transatlantycką w zakresie obronności w określonych obszarach, w tym w zakresie wymiany informacji. 

19:16, 26.04.2023

Sąd Wojskowy Okręgu Południowego podtrzymał decyzję sądu o aresztowaniu szefa służby pancernej płk Aleksandra Denisowa, który jest oskarżony o kradzież silników do czołgów T-90 - informuje rosyjski dziennik "Kommersant".

Według śledczych od listopada 2021 do kwietnia 2022 pułkownik ukradł siedem silników V-92S2 przeznaczonych do montażu na czołgach T-90. Śledczy oszacowali łączną kwotę szkód na 20,5 miliona rubli.

19:00, 26.04.2023

- Na pewno będzie wiosenna kontrofensywa  - potwierdził w rozmowie z włoską telewizją Sky TG24 szef ukraińskiego MSZ Dmytro Kułeba. - Nie powiem kiedy, bo nie chcę ułatwiać zadania Rosji, ale przygotowujemy nasze siły zbrojne - dodał. Ukraiński minister spraw zagranicznych wyjaśnił, że "jedynym celem” kontrofensywy „jest wyzwolenie terytorium Ukrainy, odebranie tego, co należy do nas, a nie zabranie czegoś, co do nas nie należy”. 

18:58, 26.04.2023

- Chiny cały czas kalkulują, balansują i lawirują pomiędzy Kijowem a Moskwą. Kolejne tygodnie pokażą, czy faktycznie chcą odegrać ważną rolę mediatora w tym konflikcie - mówi w rozmowie z WP Radosław Pyffel, ekspert Instytutu Sobieskiego. W środę Xi Jinping telefonicznie rozmawiał z Wołodymyrem Zełenskim. 

18:47, 26.04.2023

W obwodzie charkowskim po raz kolejny ogłoszono alarm przeciwlotniczy.18:45, 26.04.2023

Biorąc pod uwagę wszystkie kraje UE, to na Polskę i Łotwę przeprowadzono w ubiegłym roku najwięcej cyberataków - poinformowała w środę łotewska agencja bezpieczeństwa cybernetycznego (Cert.lv).

Od początku pełnowymiarowej rosyjskiej inwazji na Ukrainę ataki cybernetyczne przeprowadzone zostały wobec 23 krajów członkowskich UE - wynika z danych Cert.lv, cytowanych przez agencję LETA.

22 proc. ataków było skierowanych przeciwko Polsce, 16 proc. - Łotwie, 8 proc. przeciwko Estonii i Litwie oraz 6 proc. - Czechom i Niemcom.

18:38, 26.04.2023

"W ciągu ostatniej doby siły obronne Ukrainy odparły 43 ataki rosyjskich najeźdźców na trzech kierunkach frontu wschodniego -  Bachmut, Awdijiwka i Marjinka. To tutaj Rosjanie koncentrują swoje główne siły ofensywne" - poinformował sztab generalny ukraińskiej armii w wieczornym komunikacie.

18:30, 26.04.2023

W środę w rejonie Chersonia Ukraińcy zestrzelili sześć rosyjskich dronów - poinformowało Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy.


18:22, 26.04.2023

Dziennikarz włoskiego dziennika "La Repubblica" Corrado Zunino został ranny podczas ostrzału przez Rosjan Chersonia. Jego ukraiński współpracownik został zabity - informuje na swoim profilu na Twitterze doradca szefa MSW Anton Geraszczenko.18:17, 26.04.2023

W raporcie PE stwierdzono, że prokremlowskie poglądy szerzone się w regionie przy pomocy serbskich i węgierskich mediów. Serbię nazwano krajem "najbardziej narażonym na negatywne wpływy z zagranicy, szczególnie z Rosji i Chin".

Szczególnej krytyce poddano otworzenie w Belgradzie biura rosyjskiej telewizji Russia Today i uruchomienie jej serwisu online w języku serbskim. "W jawnej sprzeczności z sankcjami Unii Europejskiej Serbia - kandydat do członkostwa w UE - stała się bezpieczną przystanią dla niektórych rosyjskich firm próbujących obejść międzynarodowe restrykcje" - zaznaczono w raporcie PE.

18:16, 26.04.2023

Rosja wykorzystuje swoje wpływy w Serbii, by destabilizować Bałkany i mieszać się w sprawy wewnętrzne sąsiednich państw - wynika z przyjętego w środę raportu Parlamentu Europejskiego (PE).

PE podkreślił, że ingerencja Rosji w sprawy Bośni i Hercegowiny realizowana jest przy pomocy Republiki Serbskiej (jednostki administracyjnej kraju zamieszkanej w większości przez Serbów - PAP). W Czarnogórze Rosja wykorzystuje proserbskie sentymenty niektórych części społeczeństwa i Serbskiego Kościoła Prawosławnego, a w Kosowie ingeruje w spory na północy kraju.

Bałkany Zachodnie określono w raporcie miejscem "strategicznej i geopolitycznej konkurencji" i podkreślono skłonność niektórych państw do destabilizacji. Wpływy Rosji nazwano częścią "szerszej strategii promowania w Europie autorytaryzmu".

18:11, 26.04.2023

"Nikt nie chce pokoju bardziej niż lud ukraiński. Jesteśmy na swojej ziemi i walczymy o naszą przyszłość, korzystając z niezbywalnego prawa do samoobrony. Pokój musi być sprawiedliwy i trwały, oparty na zasadach prawa międzynarodowego i poszanowaniu Statutu ONZ. Nie może być pokoju kosztem kompromisów terytorialnych. Integralność terytorialna Ukrainy musi zostać przywrócona w granicach z 1991 r." - napisał na swoim profilu w medich społecznościowych prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.


18:07, 26.04.2023

Jurij Kowalczuk odegrał "decydującą rolę" w podjęciu przez prezydenta Rosji decyzji o inwazji na Ukrainę - ustalił rosyjski serwis Verstka, powołując się na źródła zbliżone do Kremla. Oligarcha, uchodzący za "osobistego bankiera Putina", jako jedyny miał stały dostęp do ucha dyktatora podczas pandemii koronawirusa. 

17:59, 26.04.2023

Rosja przemyca do ważnych zachodnich mediów swoją narrację, nauczyła się prowadzić bardziej subtelną propagandę - uważa Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, cytowany w środę przez portal NV.

Podolak powiedział, że takie publikacje jak niedawny artykuł "The Guardian", zgodnie z którym po kontrofensywie Ukraina będzie namawiana do rozejmu i zamrożenia działań bojowych, pojawiają się z powodu rosyjskiej propagandy - czytamy.

- Rosja umie już dzisiaj działać bardziej subtelnie niż (stosując) prymitywną propagandę. Wszyscy ci klasyczni rosyjscy propagandyści (...) nie mają żadnego związku z prawdziwymi próbami prowadzenia subtelnej propagandy w tych czy innych europejskich czy światowych mediach. Działają bardziej subtelnie - podkreślił doradca Zełenskiego.

17:45, 26.04.2023

Czeskie ministerstwo spraw zagranicznych poinformowało w środę, że rząd zdecydował o wpisaniu na krajową listę sankcyjną pierwszej osoby. Jest nią patriarcha moskiewski i całej Rusi Cyryl. Ustawa umożliwiająca tworzenie czeskiej listy osób i instytucji objętych sankcjami obowiązuje od stycznia br.

Decyzja Pragi oznacza dla patriarchy m.in. zakaz wjazdu do Czech, uniemożliwienie jakichkolwiek transakcji finansowych poprzez czeskie podmioty lub zamrożenie wszelkich aktywów w tym kraju. Czesi priorytetowo traktują system sankcji wynikający z decyzji UE, ale zgodnie z zapisami ustawy określanej mianem prawa Magnickiego, mogą rozszerzać decyzję Brukseli. Ustawa została przyjęta dla lepszego egzekwowania praw człowieka.

17:35, 26.04.2023

Na podstawie analizy zdjęć satelitarnych można potwierdzić, że rosyjskie wojska wywiozły uzbrojenie z jednej z baz w północnej części okupowanego Krymu; jeszcze w lutym i marcu znajdowały się tam czołgi, pojazdy opancerzone i działa artyleryjskie - poinformował w środę Brady Africk z think tanku American Enterprise Institute (AEI).

Przedstawiciel ośrodka analitycznego opublikował na Twitterze zdjęcia ukazujące zmiany na terenie rosyjskiej bazy w okresie od 11 lutego do 25 kwietnia. O rezultatach tych obserwacji, poczynionych w ostatnim czasie przez ekspertów AEI, powiadomiła w środę także brytyjska stacja Sky News.


Źródło: PAP, Ukrinform, Ukraińska Prawda, TASS, ria.ru, bbc.com, reuters.com, cnn.com, unian.ua

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d22dedr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d22dedr
Więcej tematów