UJ chce przyznać Spielbergowi tytuł honoris causa
Senat Uniwersytetu Jagiellońskiego wszczął procedurę nadania godności doktora honoris causa tej uczelni amerykańskiemu reżyserowi Stevenowi Spielbergowi. Wszczęcie procedury nie oznacza jeszcze ostatecznej decyzji.
Senat zwróci się o recenzje do Senatu Uniwersytetu im.Adama Mickiewicza w Poznaniu i Senatu Uniwersytetu Śląskiego, a decyzja w tej sprawie powinna zapaść w ciągu najbliższych trzech miesięcy - powiedziała rzeczniczka UJ Katarzyna Pilitowska.
O uhonorowanie Spielberga wystąpiła Rada Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej UJ. We wniosku podkreślono, że jeden z najbardziej cenionych twórców amerykańskiego przemysłu filmowego "skupił się w swojej twórczości na odwiecznym temacie sztuki: konfrontacji dobra ze złem, z której dobro zawsze wychodzi zwycięsko". Napisano także, że w filmach Spielberga dobro reprezentowali zawsze "samotni, wrażliwi ludzie, a zło - potwory albo okrutni wykonawcy systemu".
Rada Wydziału podkreśliła, że reżyser nawet, jeśli w pierwszym rzędzie dbał o przyciągnięcie do kin milionów ludzi, to uczynił wiele, by te miliony ludzi przywiązać "do podstawowych wartości ludzkich, takich jak dobroć, prawość, odwaga, patriotyzm, solidarność z pokrzywdzonymi".
Zdaniem wnioskodawców doktorat honoris causa należy się Spielbergowi m.in. za realizację filmu "Lista Schindlera", w którym odkrył on swoje żydowskie korzenie, zachęcając do tego samego miliony ludzi na świecie i uświadomił widzom, czym był Holocaust i jak ważna jest pamięć o jego tragedii.
We wniosku zaznaczono, że realizacja "listy Schindlera nie była "cząstką 'Shoah biznesu'", ale początkiem długofalowego projektu, bo Spielberg jest założycielem Fundacji "Survivors of the Shoah - Visual History Foundation" w Uniwersytecie Północnej Kalifornii oraz archiwum "The Steven Spielberg Film and Video Archive of the U.S. Holocaust Memorial Museum". Dzięki fundacji powstały i powstają filmy dokumentalne, w których ocaleni opowiadają o tym, co przeżyli.
Doktoraty honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego są przyznawane od 1816 r. Do tej pory uhonorowano nimi ponad 300 osób. W gronie wyróżnionych są m.in. Henryk Sienkiewicz, Jan Matejko, Maria Skłodowska - Curie, Józef Piłsudski, Karol Szymanowski, Jan Paweł II, Matka Teresa z Kalkuty, Szymon Wiesenthal, Jerzy Turowicz, Jerzy Giedroyc, Czesław Miłosz, Andrzej Wajda, Krzysztof Penderecki, Sławomir Mrożek, Jan Nowak - Jeziorański, Ryszard Kapuściński.
W 2000 r. Senat UJ nie zgodził się na przyznanie Romanowi Polańskiemu doktoratu honoris causa z okazji jubileuszu uczelni, bo przeszkodą było życie prywatne kandydata.