"Ufam, że istnieje możliwość debaty wewnątrz PiS"
- Ufam, że istnieje możliwość debaty wewnątrz PiS - powiedział Jarosław Sellin, polityk Polski Plus, która obecnie negocjuje z Prawem i Sprawiedliwością połączenie. Według Polski Plus list Jarosława Kaczyńskiego do działaczy PiS to wewnętrzna sprawa tej partii.
Polskę Plus tworzą m.in. byli politycy PiS, którzy wystąpili z tego ugrupowania w 2007 roku; obecnie od kilku miesięcy prowadzą rozmowy z kierownictwem partii Jarosława Kaczyńskiego na temat "reintegracji" obu ugrupowań.
Członkowie Polski Plus prawdopodobnie jeszcze przed jesiennymi wyborami samorządowymi dołączą do PiS. Ostatnie spotkanie prezesów obu partii - Jerzego Polaczka i Jarosława Kaczyńskiego miało miejsce w ubiegłym tygodniu, następne jest planowane na ten tydzień - poinformował rzecznik Polski Plus Jarosław Sellin.
- Członkowie Klubu Parlamentarnego PiS i inne osoby z naszej partii zajmujące eksponowane stanowiska muszą wybrać lojalność lub pójść własną drogą - podkreślił Kaczyński. Zapewnił również, że informacje o jego dymisji są nieprawdziwe.
Polaczek przyznał, że w jednej z rozmów z nim na początku sierpnia Kaczyński wspomniał o zamiarze odnowienia takiej właśnie formy komunikowania się z członkami swojej partii. (Prezes PiS napisał w liście, że formułując go, chce powrócić do zwyczaju stosowanego kiedyś w jego poprzedniej partii - Porozumieniu Centrum).
- List ten to wewnętrzna formuła przekazu informacji w PiS. Problemy polityczne Polski leżą zupełnie gdzie indziej niż w wewnętrznych formach komunikowania się partii politycznych - uważa prezes Polski Plus. - W każdym ugrupowaniu politycznym lojalność jest jednym z elementów branych pod uwagę. Trudno więc listowi prezesa PiS przypisywać jakieś nadzwyczajne znaczenie" - ocenił.
Pytany czy w rozmowie z nim Kaczyński również formułował alternatywę: albo lojalność albo pójście własną drogą, odpowiedział: - prowadzimy rozmowy polityczne, a nie stawiamy jakieś ultymatywne żądania, to byłoby niepoważne.
Z kolei Sellin pytany, czy nie obawia się, że użyte w liście sformułowania są zapowiedzią hamowania wewnętrznej debaty w PiS - a więc w partii, do której działacze Polski Plus chcą wrócić - odparł: - gdybym był człowiekiem bojaźliwym, to bym w politykę się nie angażował.
- Mniej interesuje mnie technika funkcjonowania w polityce, czy też to, jaką kulturę wewnętrzną poszczególne środowiska polityczne sobie wypracują, bo to zawsze jest do dogadania. Bardziej interesują mnie natomiast kwestie ideowe i programowe - oświadczył Sellin.
Jak zaznaczył, "patrząc z tego punktu widzenia dzisiaj jedynym istotnym środowiskiem centroprawicowym w Polsce, które może mieć wpływ na polską politykę, jest PiS". Jak dodał, "wszystkie inne projekty centroprawicowe, które się próbowały budować w ostatnich latach okazały się mało skuteczne". - Uważamy się - Polska Plus - za konserwatystów. Widzę w PiS wiele osób o podobnej wrażliwości - zadeklarował.
W ocenie Sellina trudno obecnie nazwać PO partią centroprawicową, "biorąc pod uwagę chociażby to, co robi prominentny polityk z kierownictwa tego ugrupowania - Janusz Palikot". Jak podkreślił, środowisko Polski Plus powstało "na podstawie wspólnoty ideowej i przez ludzi ideowych", któremu na pewno nie jest po drodze z "apolityczną partią władzy o charakterze populistycznym, jaką obecnie jest PO".
Sellin chwali pomysł wysyłania listu do działaczy: to bardzo dobra forma przestawiania przez lidera działaczom partii własnych pomysłów, założeń, taktyki. - Ze skrótów medialnych tego dowiedzieć się nie można, więc taka forma komunikacji poprzez listy albo wpisy na stronie internetowej własnego ugrupowania jest jak najbardziej właściwa - uważa polityk.
W jego ocenie debata wewnętrzna w PiS jest możliwa i - jak w każdej partii - konieczna. - Ufam, że możliwość takiej rozmowy w ramach ciał statutowych istnieje. Dowód mam na to taki, że w sztabie wyborczym Jarosława Kaczyńskiego, w którym pracowałem, taka debata się odbywała. W ramach tej debaty były podejmowane decyzje i były one też wykonywane zarówno przez partię jak i kandydata - powiedział.
Pytany o sugestię Kaczyńskiego wyrażoną w liście, że należy podać w wątpliwość podejmowane w czasie kampanii prezydenckiej zabiegi, mające na celu zmianę jego wizerunku, Sellin powiedział: - Jarosław Kaczyński jest tak twardą osobowością i tak charyzmatycznym przywódcą, że rzeczywiście zmienianie jego wizerunku nie może się udać. Jak zaznaczył, "nic takiego w kampanii wyborczej się nie stało, co by zmieniało wizerunek Kaczyńskiego poza retoryką, którą mu sztab zalecał".
Ocenił ponadto, że sztab wyborczy prezesa PiS nie popełnił błędu, nie wykorzystując w czasie kampanii wyborczej tematyki katastrofy smoleńskiej. - Wszystkie, bardzo profesjonalne badania pokazywały nam, że naród polski łącznie z elektoratem PiS nie życzy sobie, żeby ktokolwiek wykorzystywał tragedię smoleńską w kampanii wyborczej - powiedział Sellin. Dlatego - jego zdaniem - trzeba się było do tych opinii społeczeństwa dostosować, choć - jak zaznaczył - takie działanie "było dosyć dziwaczne, ponieważ ta kampania miała miejsce dlatego, że doszło do tej tragedii".
- Jeżeli pan prezes Kaczyński uważa, że to (unikanie tematu katastrofy smoleńskiej w kampanii wyborczej) było błędem, jestem z nim w sporze - oświadczył. Dodał jednocześnie, że nie jest błędem podnoszenie tej kwestii obecnie jako pierwszoplanowej.
Jego zdaniem wyjaśnienie katastrofy smoleńskiej "to powinien być pierwszoplanowy temat do rozważań przez polskich polityków i polskie instytucje państwowe". "To jest jedna z najpoważniejszych spraw, która dotknęła Polskę, z której trzeba wyciągnąć wnioski i do spodu ją wyjaśnić" - podkreślił.
Uczestniczący również w tych negocjacjach Kazimierz Michał Ujazdowski (Polska Plus), powiedział, że do czasu zakończenia rozmów nie będzie komentował wewnętrznych spraw PiS.