UE zamrozi pomoc dla Autonomii Palestyńskiej
Unia Europejska zamrozi pomoc
finansową udzielaną rządowi Autonomii Palestyńskiej -
zapowiedziały brytyjskie koła w Brukseli.
Decyzję o wstrzymaniu pomocy dla rządu Autonomii ogłosi w poniedziałek Komisja Europejska - twierdzi źródło, cytowane przez agencję Reutera.
Informacja wywołała natychmiastową reakcję władz palestyńskich, które wezwały KE by powstrzymała się od tego rodzaju "zbiorowej kary", opowiedziała się za "językiem dialogu bez żadnych warunków wstępnych".
Komisja w poniedziałek poinformuje ministrów (UE) o swej decyzji tymczasowego zawieszenia pomocy udzielanej rządowi palestyńskiemu - powiedział rano brytyjski dyplomata. Rzeczniczka KE nie chciała komentować tej informacji - zastrzega Reuter. Unia Europejska przekazała w 2005 r. władzom Autonomii Palestyńskiej 500 mln euro.
Pod koniec marca inicjator bliskowschodniego planu pokojowego tzw. kwartet madrycki (UE, USA, ONZ i Rosja) zagroził, że jeśli obejmujący władzę w Autonomii Palestyńskiej Hamas nie uzna Izraela, nie wyrzeknie się przemocy i nie zaakceptuje tzw. mapy drogowej, czyli planu pokojowego dla Bliskiego Wschodu, to zostanie wstrzymana pomoc finansowa dla Autonomii. Hamas jak do tej pory nie zmienił stanowiska, niezmiennie uzależniając uznanie państwa żydowskiego od wycofania Izraela ze wszystkich ziem arabskich zajętych w 1967 r.
Spośród państw, udzielających pomocy Autonomii, jak do tej pory tylko Kanada (29 marca) zamroziła pomoc dla Palestyńczyków, powołując się na to, że rząd Hamasu nie udzielił zapewnienia, iż uzna prawo Izraela do istnienia. Kanadyjska pomoc dla Autonomii wynosiła 22 mln USD rocznie.
Nową pomoc dla Autonomii ogłosiły natomiast w środę kraje arabskie. Zapowiedziano, że rząd palestyński otrzyma od Arabii Saudyjskiej, Kuwejtu i Zjednoczonych Emiratów Arabskich 80 mln dolarów na marcowe wypłaty dla swoich urzędników i funkcjonariuszy.