UE zacieśni współpracę z Azją Środkową
Ministrowie spraw zagranicznych
krajów Unii Europejskiej oraz Azji Środkowej spotkali się w
w stolicy Francji, aby omówić kwestie bezpieczeństwa oraz
energetyki w kontekście wojny w Afganistanie oraz konfliktu na
linii Moskwa-Tbilisi.
Przewodnimi tematami rozmów było bezpieczeństwo dostaw gazu ziemnego oraz narastające w Azji Środkowej zagrożenie ze strony islamskich ekstremistów. Omawiano także sposoby walki z przemytem narkotyków i broni przez granice Afganistanu.
Ministrowie spraw zagranicznych UE oraz przedstawiciele poradzieckich państw środkowoazjatyckich zobowiązali się do zacieśnienia stosunków w dziedzinie energetyki.
Wzmocnienie partnerstwa energetycznego z krajami Azji Centralnej stanowi priorytet polityki Unii Europejskiej - powiedziała otwierając I Forum UE-Azja Środkowa unijna komisarz ds. stosunków zewnętrznych Benita Ferrero-Waldner.
Region ten jest centralnym elementem naszej strategii dywersyfikacji dostaw energii, która zyskała na znaczeniu po wydarzeniach tego lata - dodała, odnosząc się do gruzińsko- rosyjskiego konfliktu. Wydarzenia na Kaukazie dały wiele do myślenia zarówno Europie, jak i Azji Środkowej - podkreśliła Ferrero-Waldner.
Unia Europejska zobowiązała się do pomocy środkowoazjatyckim państwom w rozbudowie elektrowni wodnych.
W paryskim spotkaniu uczestniczyli ministrowie spraw zagranicznych Turkmenistanu, Kazachstanu, Uzbekistanu, Kirgistanu i Tadżykistanu, oraz ich odpowiednicy z krajów UE, w tym Bernard Kouchner, szef dyplomacji przewodzącej obecnie Unii Francji.
Rozmowy z państwami środkowoazjatyckimi mają także na celu pomóc im przeciwstawić się naciskom ze strony Rosji - podaje agencja Reutera, powołując się na opinie francuskich dyplomatów.