UE wzywa Phenian do współpracy z MAEA
Unia Europejska wezwała w sobotę Koreę Północną
do współpracy z Międzynarodową Agencją Energii Atomowej.
Współpraca z MAEA przyczyniłaby się do rozwiązania północnokoreańskich problemów energetycznych - powiedział szef unijnej dyplomacji Javier Solana.
Na początku maja Solana odwiedził Phenian i Seul na czele delegacji UE, w skład której wchodzili premier Szwecji Goeran Persson i unijny komisarz Chris Patten.
Członkowie delegacji dokonali w sobotę podsumowania swej wizyty. Uznali, że jej wyniki są pozytywne. Przywódcy polityczni obu Korei potwierdzili wolę kontynuacji procesu zbliżenia na Półwyspie Koreańskim.
Solana wyraził jednak zaniepokojenie północnokoreańskim eksportem rakiet. Północnokoreański przywódca Kim Dzong II uzasadniał ten eksport względami czysto ekonomicznymi.
Przedstawiciel szwedzkiego MSZ Hans Dahlgren, który też był w unijnej delegacji, powiedział, że w rozmowie z Kim Dzong Ilem Europejczycy wskazywali na konieczność przestrzegania praw człowieka. Kim pokiwał głową, ale nie powiedział ani słowa - relacjonował Dahlgren.
Kim Dzong II zapewnił delegację unijną, że jego kraj utrzyma moratorium na próby pocisków balistycznych co najmniej do roku 2003. Oświadczył też, że chciałby odbyć drugie spotkanie na szczycie z prezydentem Korei Południowej, Kim Dae Dzungiem, lecz uzależnia je od zrewidowania przez Stany Zjednoczone polityki wobec Phenianu.
Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) jest agendą ONZ do spraw pokojowego wykorzystania energii jądrowej. Powstała w 1957 r. Początkowo zrzeszała 26 państw. Obecnie należy do niej większość państw - członków ONZ. (mon)