UE wzywa do natychmiastowego zaprzestania działań wojennych w Strefie Gazy
Szefowie dyplomacji państw UE wyrazili poważne zaniepokojenie eskalacją konfliktu w Gazie i wezwali obie strony konfliktu do natychmiastowego zaprzestania ataków i działań wojennych, które powodują cierpienie niewinnych ludzi po obu stronach.
"Wszystkie ataki muszą się natychmiast zakończyć, gdyż powodują nieuzasadnione cierpienie niewinnych cywilów. Wzywamy do pilnej deeskalacji i zaprzestania działań wojennych. Wspieramy wysiłki Egiptu i innych, którzy zaangażowali się w mediację na rzecz szybkiego zawieszenia broni" - brzmi przyjęta po kilkugodzinnej debacie ministrów deklaracja ws. Gazy.
Reprezentujący Polskę w rozmowach w Brukseli wiceminister spraw zagranicznych Jerzy Pomianowski mówił dziennikarzom, że w Gazie "sytuacja zmierza niestety w kierunku, którego najbardziej się obawialiśmy". - Rozumiejąc prawo Izraela do obrony terytoriów i do obrony bezpieczeństwa własnych obywateli, jednak z ogromnym żalem odnotowujemy, że eskalacja prowadzi do strat i ofiar cywilnych - powiedział.
W przyjętej deklaracji ministrowie państw UE "zdecydowanie potępili ataki rakietowe przeprowadzane przez Hamas i inne grupy palestyńskie" i wezwali do ich "natychmiastowego zaprzestania". "Izrael ma prawo do ochrony swojej ludności przed tym rodzajem ataków; robiąc to musi działać proporcjonalnie i zapewniając nieustannie ochronę ludności cywilnej" - oświadczyli.
Obecna sytuacja - dodali - po raz kolejny podkreśla "pilną potrzebę przyjęcia rozwiązania w kierunku dwóch państw, co pozwali obu stronom żyć obok siebie w pokoju i bezpieczeństwie".
W deklaracji ministrowie nie odnieśli się do kwestii wniosku o przyznanie Autonomii Palestyńskiej w ONZ statusu "państwa nieczłonkowskiego". Głosowanie w tej sprawie zaplanowano na 29 listopada. W tej sprawie kraje UE są podzielone. Obecnie Palestyńczycy mają w ONZ status obserwatora (observer entity).
W zeszłym roku Palestyńczycy starali się o status pełnego państwa-członka ONZ, ale ich wniosek do Rady Bezpieczeństwa w tej sprawie został odrzucony, m.in. wskutek sprzeciwu USA.
Zabicie przez izraelskie siły lotnicze w ubiegłą środę jednego z dowódców wojskowych rządzącego Strefą Gazy radykalnego Hamasu spowodowało eskalację napięcia i falę wzajemnych ataków. Palestyńczycy przeprowadzają ataki rakietowe na terytorium Izraela; Izrael atakuje Strefę Gazy z morza i powietrza.
Od rozpoczęcia izraelskiej ofensywy zginęło około 100 Palestyńczyków i trzech Izraelczyków.
W niedzielę wzmożono działania dyplomatyczne mające doprowadzić do rozejmu między Izraelem a Hamasem. W centrum starań o rozejm znajduje się Egipt.