ŚwiatUE wzywa do jasnej reakcji świata na test jądrowy Phenianu

UE wzywa do jasnej reakcji świata na test jądrowy Phenianu

Unia Europejska po raz kolejny potępiła Koreę Północną za dokonanie na początku tygodnia próby
jądrowej i wezwała wspólnotę międzynarodową do jasnej reakcji na
działania Phenianu.

We wspólnym oświadczeniu, wydanym podczas szczytu UE-Indie Helsinkach, liderzy państw wyrazili "głębokie zaniepokojenie" z powodu próby nuklearnej Korei Płn., która "wystawiła na niebezpieczeństwo pokój i stabilność" i naruszyła międzynarodowe zobowiązania Phenianu.

Wezwano również władze północnokoreańskie, aby "natychmiast i bezwarunkowo powróciły do sześciostronnych rozmów" (Korea Płn., Korea Płd., USA, Chiny, Japonia i Rosja) w sprawie programu atomowego Phenianu. Od ponad roku rozmowy te pozostają w impasie.

Szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso powiedział, że świat musi dać jasną odpowiedź na północnokoreańską próbę: Nie jest to oczywiście dobra wiadomość dla pokoju w regionie czy na świecie. W rzeczywistości zagrożona jest wiarygodność wspólnoty międzynarodowej- powiedział Barroso dziennikarzom w Helsinkach.

Według Reutera, prezydenci Chin i Korei Płd. uzgodnili w piątek Pekinie, że opowiedzą się za zastosowaniem przez ONZ "odpowiednich, niezbędnych" środków wobec Korei Płn.

Chiński przywódca Hu Jintao i prezydent Korei Płd. Ro Mu Hiun nie rozmawiali o szczegółach, jakie kroki powinny zostać podjęte - pisze Associated Press. Według przedstawicieli stron, rozmawiano również o amerykańskim projekcie rezolucji, ale nie osiągnięto porozumienia w tej sprawie. W Nowym Jorku Rada Bezpieczeństwa ONZ zastanawia się nad charakterem sankcji, jakimi miałaby zagrozić Phenianowi. Zarówno Pekin, jak i Seul są przeciwne ostrym środkom i akcentują konieczność powrotu do dialogu z Koreą Płn. Pekin i Seul przeciwne są przede wszystkim ewentualnej klauzuli rezolucji, zakładającej możliwość podjęcia akcji militarnej wobec Phenianu.

Z powodu utrzymujących się różnic zdań między członkami Rady, głosowanie nad propozycjami sankcji wobec Korei Płn. za przeprowadzenie przez nią próby z bronią nuklearną odbędzie się prawdopodobnie w sobotę. W piątek w Nowym Jorku dyskutowany jest zrewidowany już po raz trzeci projekt rezolucji, przedstawiony przez USA.

Projekt ten zakładać ma m.in. zakaz wpuszczania do krajów członkowskich ONZ osób "wspierających program atomowy" Phenianu.

Według miarodajnych źródeł nowojorskich, w tekście rezolucji, zabraknie natomiast proponowanych przez Japonię sankcji finansowych i inspekcji ładunków przeznaczonych dla Korei Płn. czy zakazu przyjmowania w portach i na lotniskach jednostek północnokoreańskich.

W piątek w odpowiedzi na dokonanie przez Koreę Płn. próby z bronią nuklearną, rząd japoński zaaprobował nowe jednostronne sankcje wobec Phenianu. Stanowią one uzupełnienie obostrzeń wprowadzonych latem po serii północnokoreańskich prób rakietowych i przewidują całkowite wstrzymanie importu towarów północnokoreańskich, zakaz zawijania do portów japońskich statków z Korei Płn. oraz zablokowanie możliwości wjazdu na terytorium Japonii obywateli Korei Płn.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)