ŚwiatUE wznawia współpracę z Kubą i oferuje 30 milionów euro na odbudowę

UE wznawia współpracę z Kubą i oferuje 30 milionów euro na odbudowę

Unia Europejska i Kuba
wznowiły oficjalnie zawieszoną pięć lat temu
współpracę, podpisując w Hawanie porozumienie, które przewiduje
wyasygnowanie przez kraje UE 25 do 30 milionów euro na naprawę
szkód po dwóch huraganach, jakie spustoszyły wyspę.

UE wznawia współpracę z Kubą i oferuje 30 milionów euro na odbudowę
Źródło zdjęć: © AFP

Pieniądze te będą do dyspozycji rządu kubańskiego od 2009 roku; niezwłocznie Hawana otrzyma pomoc w wysokości 2 milionów euro.

Jak oświadczył w Hawanie unijny komisarz ds. rozwoju i pomocy humanitarnej Louis Michel, który podpisał porozumienie, pomoc UE dla Kuby będzie przeznaczona na finansowanie programów usunięcia szkód, oszacowanych na około 5 miliardów dolarów.

Największe straty huragany wyrządziły rujnując całe miasta i wsie, dziesiątki tysięcy domów, zwłaszcza w centralnych i zachodnich prowincjach wyspy.

Michel podkreślił, że "delegacja techniczna UE na wysokim szczeblu" wspólnie ze stroną kubańską przeanalizuje programy odbudowy, a władze Unii postarają się o mobilizację "dodatkowych środków". Tej dodatkowej pomocy 27 krajów UE będzie udzielać Kubie w trybie kontaktów bilateralnych.

Unia Europejska zastosowała sankcje wobec Kuby w 2003 roku, po aresztowaniu przez kubańskie władze 75 dysydentów i przeciwników lewicowej dyktatury, oskarżonych o to, że ich działalność jest finansowana przez USA. Dotąd zwolniono 20 spośród aresztowanych.

Sankcje wobec Kuby polegały głównie na ograniczeniu wymiany wizyt na wysokim szczeblu. Zostały zawieszone w 2005 roku, a następnie zniesione w czerwcu tego roku, w celu zachęcenia nowego prezydenta Kuby Raula Castro, wybranego w lutym 2008 r., do reform, które zapoczątkowałyby ewolucję Kuby w kierunku demokracji.

Przy okazji podpisania wraz z kubańskim ministrem spraw zagranicznych Felipe Perezem Roque porozumienia UE-Kuba, Michel powiedział, że najważniejsze jest to, że dialog może zbliżyć ich punkty widzenia, nawet w najtrudniejszych sprawach.

Szef dyplomacji kubańskiej oświadczył, że w stosunkach Kuba-Unia Europejska "otwiera się nowy etap, a konfrontacje pozostają za nami".

Stanowisko administracji prezydenta USA George'a W. Busha wobec Kuby nie uległo zmianie po katastrofie gospodarczej i humanitarnej, jaką spowodowały na wyspie dwa kolejne tegoroczne huragany.

Amerykański minister handlu Carlos Gutierrez oświadczył w tym tygodniu, że Stany Zjednoczone raczej nie pójdą w ślady Unii Europejskiej, która zaangażowała się w długoterminową pomoc finansową dla Kuby.

O ile wiemy, więźniowie polityczni wciąż umierają w kubańskich więzieniach, ludzie nadal nie korzystają ze swobód obywatelskich, i nie sądzę, aby inna strategia wobec Kuby mogła zadziałać. Nic się nie zmieniło- powiedział.

USA ustanowiły 46 lat temu embargo gospodarcze wobec Kuby i utrzymują je do dziś.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)