Nowe porozumienie. Będzie odwet za śmierć Nawalnego
W poniedziałek na posiedzeniu szefów MSZ państw członkowskich UE w Brukseli oczekiwane jest polityczne porozumienie w sprawie nałożenia sankcji na osoby i podmioty odpowiedzialne za śmierć rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego - przekazało dziennikarzom w Brukseli wysokiej rangi źródło unijne.
Informator Polskiej Agencji Prasowej spodziewa się, że poniedziałkowa propozycja zostanie poparta, a sfinalizowania procedury należy oczekiwać w ciągu najbliższych dni.
Unijne sankcje po śmierci Nawalnego
W połowie lutego szef unijnej dyplomacji Josep Borrell zapowiedział, że państwa członkowskie Unii Europejskiej z pewnością zaproponują sankcje w związku ze śmiercią Nawalnego. Jak dodał, za śmierć rosyjskiego opozycjonisty najbardziej odpowiedzialny jest Władimir Putin.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zaczaili się na Rosjan w zaroślach. Amerykański sprzęt w akcji
Tajemnicza śmierć w rosyjskiej kolonii karnej
16 lutego rosyjskie władze więzienne oznajmiły, że więziony od trzech lat Nawalny zmarł w kolonii karnej za kołem podbiegunowym. Rosyjski opozycjonista miał 47 lat.
W komunikacie rosyjskich służb podano, że Nawalny po spacerze poczuł się źle i niemal natychmiast stracił przytomność. "Niezwłocznie przybyli na miejsce pracownicy medyczni zakładu karnego, wezwano pogotowie ratunkowe. Przeprowadzono wszelkie niezbędne czynności reanimacyjne, ale nie przyniosły one pozytywnego rezultatu" - stwierdzono.
Nawalnego, który umarł w niewyjaśnionych okolicznościach w łagrze, gdzie odbywał karę 19 lat pozbawienia wolności, a groziło mu nawet 30 lat więzienia, pożegnały tysiące ludzi.