UE: sankcje przeciw USA 1 marca, chyba że USA zmienią prawo
Unia Europejska obłoży w poniedziałek
dodatkowymi cłami długą listę towarów importowanych ze Stanów
Zjednoczonych w odwet za ulgi podatkowe, przysługujące
amerykańskim eksporterom.
Jeżeli Amerykanie nie cofną ulg do 1 maja, karne cła będą musiały zastosować wobec wybranych towarów również Polska i inne kraje przystępujących do UE.
Komisja Europejska potwierdziła w piątek unijne ultimatum, zgodnie z którym na razie 5-procentowe dodatkowe cła zaczną automatycznie obowiązywać od 1 marca, jeżeli do tego czasu Kongres USA nie zmieni ustawy, przyznającej ulgi za pośrednictwem tzw. korporacji eksportowych (Foreign Sales Coroporations - FSCs).
"Sankcje wejdą w życie, chyba że Amerykanie zmienią przepisy" - oświadczył rzecznik Komisji Europejskiej Diego de Ojeda na codziennym spotkaniu z prasą. Przypomniał, że spór o FSCs toczy się od 10 lat.
Podjętą 8 grudnia 2003 roku ostateczną decyzję Piętnastki o zastosowaniu sankcji poprzedziły gorączkowe negocjacje z Waszyngtonem i między rządami unijnymi.
Kilka z nich obawia się wybuchu prawdziwej wojny handlowej i traktuje poważnie ostrzeżenia strony amerykańskiej, że unijne sankcje oznaczają użycie "broni jądrowej".
Z drugiej strony, niektórzy zwracają uwagę, że wskutek spadku wartości dolara w stosunku do euro amerykański eksport do strefy euro potaniał w ciągu ostatniego roku prawie o 20%.
Nawet gdyby Amerykanie odmawiali cofnięcia ulg przez następne 12 miesięcy i Unia spełniłaby groźbę, że będzie podnosić karne cła co miesiąc o 1 punkt procentowy, to po roku sięgną one 17%, a więc ledwie zrekompensują spadek dolara wobec euro.