ŚwiatUE: restrykcje na rynku pracy dla kandydatów do Unii

UE: restrykcje na rynku pracy dla kandydatów do Unii

Komisja Europejska ujawniła w piątek projekt stanowiska w sprawie dostępu pracowników z państw kandydujących do rynków pracy UE.

Przewiduje on pięcioletnie restrykcje po rozszerzeniu Unii, z możliwością wydłużenia ich o dwa lata. Jednak już po dwóch latach od przystąpienia nowych państw Komisja dokona przeglądu sytuacji i uzyska prawo wystąpienia o uchylenie okresu przejściowego - przewiduje plan organu wykonawczego UE.

Komisja zatwierdzi formalnie ten plan 18 kwietnia. Potem trafi on pod obrady ministrów państw Piętnastki, którzy mogą go zmienić.

Dopóki to nie nastąpi, propozycje Komisji pozostaną tylko pomysłami - powiedział Gunnar Lund, ambasador Szwecji, przewodniczącej w tym półroczu Unii Europejskiej. Szwecja ma nadzieję, że państwa członkowskie osiągną porozumienie w sprawie wspólnego stanowiska w negocjacjach z kandydatami jeszcze w kwietniu, tak by w maju otworzyć z nimi rokowania.

Nawiązując do stanowiska Komisji Europejskiej wiceminister pracy Irena Boruta ostrzegała studentów podczas IX spotkania Forum Pro-Europejskich Organizacji Młodzieżowych, że w Unii Europejskiej nie należy liczyć na pracę na etacie. Boruta dodała, że można raczej liczyć na zlecenie, po zakończeniu którego, trzeba będzie szukać następnego.

Wiceminister pracy, która jest jednocześnie członkiem polskiego zespołu negocjacyjnego podkreślała, że młodzi wybierający się do pracy w państwach UE powinni być na to przygotowani. Zwróciła też uwagę, że dotychczasowy model pracy praktycznie odchodzi w zapomnienie.

Spotkania Forum Pro-Europejskich Organizacji Młodzieżowych organizowane są w Pałacu Prezydenckim od 1998 r. Dyrektor prezydenckiego Biura Integracji Europejskiej - Paweł Świeboda - który był moderatorem piątkowego spotkania zapowiedział, że wkrótce powstanie internetowa strona tej organizacji. Zaprezentujemy tam kilka inicjatyw przez nas realizowanych, m. in. właśnie Forum Pro-Europejskich Organizacji Młodzieżowych - powiedział. Podkreślił, że będzie to rodzaj punktu kontaktowego i źródło informacji. (ajg)

komisjaeuropejskaunia

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)