Trwa ładowanie...
d432m95

UE: rekomendacja dla 10 kandydatów

Rozszerzenie Unii Europejskiej w 2004 r. o dziesięć nowych państw zarekomenduje w przyszłym tygodniu Komisja Europejska - podał przedstawiciel UE, cytowany w piątek przez agencję Reutera.

d432m95
d432m95

"Dziesiątka" to Polska, Węgry, Czechy, Słowacja, Litwa, Łotwa, Estonia, Słowenia, Cypr i Malta. W przypadku Rumunii i Bułgarii - twierdzi cytowane przez agencję źródło - zaproponowana zostanie data 2007 r.

Wbrew oczekiwaniom i mimo silnej presji USA, Komisja nie zarekomenduje natomiast w przyszłą środę wyznaczenia daty rozpoczęcia rozmów akcesyjnych z Turcją. Komisja uznała, że Ankara nadal nie spełnia unijnych warunków w sferze gospodarczej i praw człowieka. W oczekiwanym raporcie znajdzie się jednak obietnica zwiększenia pomocy UE dla tego kraju.

Cytowane przez brytyjską agencję unijne źródło podkreśliło też, że mimo pewnych zastrzeżeń, dotyczących przede wszystkim braku pokojowego porozumienia Turków i Greków cypryjskich w sprawie zjednoczenia wyspy, Komisja Europejska potraktowała Cypr na równi z głównymi krajami kandydującymi.

W raporcie Komisji na temat czołowych kandydatów, jaki ma zostać opublikowany w Brukseli 9 października, znajdzie się apel o skrupulatne monitorowanie stanu realizacji przez kraje kandydackie unijnego prawa.

d432m95

Komisja zabiegać będzie też o uzyskanie uprawnień, umożliwiających jej podejmowanie konkretnych kroków w celu ochrony rynków państw członkowskich w ciągu dwóch-trzech lat po przyjęciu nowych członków, jeśli rozszerzenie doprowadzi do jakichkolwiek komplikacji na unijnym rynku.

Zgodnie z unijnym harmonogramem, negocjacje członkowskie z Polską i innymi czołowymi kandydatami mają się zakończyć na szczycie 12-13 grudnia w Kopenhadze. Przedtem jednak Piętnastka powinna uzgodnić wspólną ofertę finansową dla kandydatów na swoim szczycie w Brukseli 24-25 października.

W piątkowych Sygnałach Dnia minister w kancelarii prezydenta, Dariusz Szymczycha, powiedział, że poufny na razie raport KE o stanie przygotowania kandydatów do członkostwa pokaże zarówno nasze osiągnięcia na drodze do Unii, jak i słabe strony, np. niesprawność administracji czy powolny wzrost gospodarczy.

Minister podkreślił, że najważniejszy będzie wniosek raportu - rekomendacja przyjęcia Polski do Unii. (jask)

Zobacz także:
Przegląd Prasy WP: Gazeta Wyborcza - Unia o Polsce: plusy ujemne

d432m95
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d432m95
Więcej tematów