Trwa ładowanie...

UE przekaże 200 mln euro na wzmocnienie granic. Jest warunek

Unia przekaże Polsce i krajom bałtyckim 200 mln euro na wzmocnienie granic - przekazała podczas wtorkowego spotkania z dziennikarzami Komisarz do spraw wewnętrznych UE Ylva Johansson. Podkreśliła, że należy dołożyć wszelkich starań, by nie doszło do kolejnych kryzysów migracyjnych na wschodnich granicach UE.

UE przekaże 200 mln euro na wzmocnienie granic. Jest warunek UE przekaże 200 mln euro na wzmocnienie granic. Jest warunek Źródło: Materiały WP
d3zvzdz
d3zvzdz

Johansson zaznaczyła, że pieniądze, które mają trafić do Polski, na Litwę i Łotwę powinny zostać przeznaczone na konkretne cele.

- Unia przekaże 200 mln euro na infrastrukturę graniczną dla Polski, Litwy i Łotwy. Z tych środków nie chcemy jednak finansować murów i drutów kolczastych, tylko kamery, drony, sprzęt komunikacyjny - powiedziała.

"Sztuczna presja" wywołana przez białoruski reżim

Komisarz określiła działania Alaksandra Łukaszenki są "bezprecedensowe". - Przecież Białoruś nie ma presji migracyjnej, ludzie raczej wyjeżdżają z tego kraju. Tymczasem reżim stworzył sztuczną presję migracyjną, oszukując ludzi z Bliskiego Wschodu i każąc im płacić nawet po kilkanaście tys. euro za "podróż" - powiedziała Johansson.

Unijna urzędniczka podkreślała, że wspólnota musi dołożyć wszelkich starań, aby udaremnić kolejne tego typu działania ze strony białoruskich władz. - To nie jest kryzys migracyjny, tylko zagrożenie hybrydowe sponsorowane przez rząd Białorusi - mówiła. - Przepycha się ich przez wojsko do granicy z Polską, nie pozwala wrócić do kraju - dodała.

Nowela o ochronie granicy. Prawniczka o "niepokojących przepisach"

Johansson zaznaczyła, że działania UE nie mogą ograniczać się jedynie do zabezpieczania zewnętrznych granic wspólnoty. Jej zdaniem konieczna jest współpraca z krajami trzecimi, które mogą podjąć działania deeskalacyjne np. poprzez wstrzymywanie lotów na Białoruś. - To się zaczęło dziać, wstrzymaliśmy napływ nowych osób i zaczynamy pomagać w powrocie do Iraku. Udało się zorganizować taki transfer z Polski i Litwy dla 6 tys. osób - powiedziała.

d3zvzdz

Ylva Johansson o dziennikarzach na granicy. "Potrzebna transparentność"

Unijna komisarz odniosła się również do decyzji polskiego rządu o niedopuszczeniu mediów na tereny graniczące z Białorusią. Podkreśliła, jak ważne jest, aby Polska pozwoliła dziennikarzom na wjazd do strefy przygranicznej i poinformowała, że rozmawiała zresztą na ten temat z ministrem spraw wewnętrznych Mariuszem Kamińskim.

- W wielu sytuacjach potrzebujemy transparentności, rozmawiałam wiele razu na temat obecności polskich mediów na granicy, aby nie być ofiarami plotek oraz propagandy Białorusi i ich przekazu - tłumaczyła Ylva Johansson.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3zvzdz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3zvzdz
Więcej tematów