UE poszerzy się o kolejne kraje? Rozpoczęto rozmowy z dwoma państwami

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przekazała, że Unia Europejska rozpoczęła rozmowy na temat członkostwa we Wspólnocie dwóch państw: Albanii i Macedonii Północnej.

UE poszerzy się o kolejne kraje? Rozpoczęto rozmowy z dwoma państwami
UE poszerzy się o kolejne kraje? Rozpoczęto rozmowy z dwoma państwami
Źródło zdjęć: © East News | AP
Maciej Zubel

Ursula von der Leyen napisała na Twitterze, że decyzja o rozpoczęciu negocjacji akcesyjnych to efekt "cierpliwości, wizji i przywództwa" liderów obu krajów. "Udowodniliście swoje przywiązanie do wartości europejskich, jako przyjaciele i rzetelni partnerzy" - dodała.

Szefowa KE podkreśla też, że cała Wspólnota zyska na członkostwie Albanii i Macedonii Północnej.

Początek rozmów nie oznacza jednak, że nowe kraje szybko staną się pełnoprawnymi członkami UE. Przyjęcie Macedonii Północnej blokuje Bułgaria, która domaga się zagwarantowania w macedońskiej konstytucji praw mniejszości bułgarskiej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz też: Zełenski odwołuje współpracowników. Ekspert komentuje

Kandydatury Macedonii Północnej i Albanii są traktowane łącznie, wobec tego Tirana również pozostaje zablokowana.

Kraje Bałkanów Zachodnich, uwięzione w poczekalni UE, nie kryły goryczy po czerwcowym unijnym szczycie, na którym rozpatrywano przede wszystkim akcesję Ukrainy, a także Mołdawii i Gruzji. Na przyjęcie do struktur UE od dawna czekają jeszcze Serbia i Czarnogóra.

Macedonia Północna status kandydata posiada od 17 lat, Serbia i Albania od 13 lat, a Czarnogóra od 12 lat.

Francja i Niemcy sceptyczne

Rozszerzenie UE w kierunku południowo-wschodnim spotyka się też z dużym sceptycyzmem wielu państw członkowskich, przede wszystkim Francji. Emmanuel Macron wielokrotnie ostrzegał w przeszłości, że struktura z 32, 33, a nawet 35 członkami nie będzie w stanie działać bez fundamentalnych reform.

Reforma przed rozszerzeniem, to program, który popiera również kanclerz Niemiec Olaf Scholz. Jest on także za zniesieniem zasady jednomyślności w przypadku niektórych decyzji.

Przeczytaj też:

Źródło: AFP

Wybrane dla Ciebie