Trwa ładowanie...
dxmckza

UE-Polska: może być 10 lat na zakup ziemi

Unia Europejska postanowiła w poniedziałek zaoferować Polsce prawo do utrzymania restrykcji w sprzedaży ziemi cudzoziemcom z Unii tylko przez 7 lat po przystąpieniu, ale nie wykluczyła nieco dłuższego okresu przejściowego w tej dziedzinie.

Share
dxmckza

Szefowie dyplomacji "Piętnastki" przyjęli w Luksemburgu wspólne stanowisko Unii na negocjacje członkowskie z Polską w sprawie swobody przepływu kapitału w poszerzonej Unii. Sprawa stanie na porządku dziennym wtorkowej sesji negocjacyjnej UE-Polska na szczeblu szefów dyplomacji w Luksemburgu.

Tak jak innym kandydatom Unia zaoferowała tylko siedem lat okresu przejściowego, w czasie którego Polska będzie mogła kontrolować nabywanie ziemi rolniczej i leśnej przez obywateli pozostałych państw Unii (Polska domaga się 18 lat).

W załączniku wyjaśniającym stanowisko Unii, przygotowanym przez Komisję Europejską, znalazło się zdanie pozwalające mieć nadzieję na wynegocjowanie kilku lat więcej. Według dyplomatów niektórych państw członkowskich, ich rządy są skłonne zgodzić się na okres przejściowy do 10 lat, ale na pewno nie dłuższy niż 10- letni. Jeżeli Polska chce dłuższego okresu przejściowego, powinna dostarczyć Unii dodatkowe informacje uzasadniające taki okres.

Dyplomaci unijni przestrzegają, że polską pozycję przetargową osłabili Czesi i Węgrzy, którzy już zgodzili się na 7 lat. (and)

dxmckza
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dxmckza
dxmckza
Więcej tematów