UE pochwaliła Polskie za walkę z praniem brudnych pieniędzy
Polska otrzymała pozytywną ocenę krajów UE
w sprawie przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy. Najczęściej
brudne pieniądze pierze branża paliwowa - poinformował w
piątek Generalny Inspektor Informacji Finansowej, Jacek
Uczkiewicz.
"Pozytywne przyjęcie raportu przygotowanego przez Polskę jest tym ważniejsze, że ostatni nasz raport, z 1999 roku, został bardzo krytycznie przyjęty przez kraje zachodniej europy. Tegoroczny raport jest świadectwem, że w Polsce zmieniła się sytuacja i poprawił się system przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy" -powiedział Uczkiewicz.
Dodał, że słaby punkt Polski to "niska skuteczność skazań za pranie brudnych pieniędzy. W sądach najczęściej dochodzi do zmiany kwalifikacji czynu, stąd takie zjawisko".
Według niego najczęściej pranie brudnych pieniędzy dotyczy obrotu paliwami. "osoby zajmujące się tym procederem tworzą wiele spółek zależnych, mnożą dokumenty, mające zagmatwać przepływ pieniędzy, dokonuje się nieuzasadnionych podwyżek cen paliw i miesza się paliwa z innymi niedopuszczonymi prawem komponentami" - wyjaśnił.
Generalny Inspektor Informacji Finansowej zajmuje się m.in. badaniem przebiegu podejrzanych transakcji, w razie stwierdzenia, że dochodzi do wyprania pieniędzy może zablokować np. konto bankowe lub w biurze maklerskim.(iza)