Trwa ładowanie...
16-07-2013 17:02

UE: piraci u wybrzeży Somalii w odwrocie

Liczba ataków pirackich na wodach wokół wybrzeży Somalii znacząco spadła - poinformowali w Brukseli przedstawiciele Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych (ESDZ) i dowództwa unijnej operacji antypirackiej Atalanta.

UE: piraci u wybrzeży Somalii w odwrocieŹródło: AFP, fot: Mohamed Dahir
d1svkgw
d1svkgw

- Walka z piractwem u wybrzeży Somalii jest rzeczywistym sukcesem. Liczba udanych ataków pirackich spadła dramatycznie. Operacja Atalanta odegrała tu kluczowa rolę - powiedział dziennikarzom dyrektor ds. Afryki w ESDZ Nick Westcott.

Według dowódcy operacji morskiej Atalanta admirała Boba Tarranta w ciągu minionego półrocza u wybrzeży Somalii schwytano 21 piratów, których czekają procesy na Mauritiusie oraz na Seszelach. Na wodach Zatoki Adeńskiej wciąż działają przynajmniej trzy grupy piratów. - Nie możemy powiedzieć, że piractwo zostało tam całkowicie wyeliminowane (...) Osiągnęliśmy taktyczny sukces, ale nie możemy spoczywać na laurach. Piraci to przestępcy, którzy wciąż mają motyw: pieniądze. To się nie zmieniło - dodał Tarrant. Przypomniał, że co miesiąc przez Zatokę Adeńską przepływa pięć tysięcy statków, które mogą stać się celem ataku piratów.

Admirał przyznał, że duże znaczenie dla powodzenia walki z piratami miała postawa firm żeglugowych i armatorów, którzy współpracują z misją, a nierzadko zapewniają prywatną ochronę swoim statkom.

Według unijnych źródeł od początku 2013 roku u wybrzeży Somalii miał miejsce tylko jeden i to nieudany atak piratów. To okres najmniejszej aktywności piratów, od kiedy ruszyła operacja Atalanta. W 2011 roku odnotowano 40 ataków pirackich, zaś w 2012 roku - pięć. Obecnie w rękach somalijskich piratów ciągle jest jeden statek i 54 zakładników. Jeszcze w styczniu 2011 roku piraci przetrzymywali 743 zakładników.

d1svkgw

Na razie nie ma planów zakończenia operacji Atalanta, przynajmniej dopóki władze Somalii nie będą w stanie samodzielnie zwalczać piractwa i zapewnić bezpieczeństwa na swoim terytorium. - Po naszym taktycznym sukcesie w walce z piractwem, musi nastąpić drugi sukces, jakim będzie stabilizacja Somalii - powiedział Tarrant.

We wrześniu w Brukseli odbędzie się międzynarodowa konferencja, której celem jest uzyskanie obietnic wsparcia ze strony społeczności międzynarodowej dla planu odbudowy Somalii. Częścią tego planu będzie szkolenie somalijskiego wojska, aby było w stanie zapewnić bezpieczeństwo w swoim kraju.

Unijna operacja morska Atalanta rozpoczęła się w grudniu 2008 roku, by chronić szlaki handlowe przed piratami, uprowadzającymi statki i ich załogi dla okupu. Działa ona na obszarze południowego Morza Czerwonego, Zatoki Adeńskiej oraz części Oceanu Indyjskiego. Oprócz patrolowania wód i udzielania pomocy zaatakowanym jednostkom, siły uczestniczące w operacji mogą także niszczyć bazy piratów na wybrzeżu; dotychczas przeprowadzono jeden taki atak, w maju 2012 roku. Obecny mandat misji wygaśnie w grudniu 2014 roku.

d1svkgw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1svkgw
Więcej tematów