Trwa ładowanie...
d16ps65

UE: odrzucono apel o zakaz klonowania ludzi

Parlament Europejski odrzucił w czwartek projekt rezolucji wzywającej do zakazu klonowania ludzi w Unii Europejskiej.

Share
d16ps65

Przeciwko głosowała zdecydowana większość z deputowanych obecnych na sesji plenarnej unijnego parlamentu w Strasburgu. Przeciwko było 316 posłów, za zaledwie 37, a 47 wstrzymało się od głosu. Ale wynik nie był wiernym odzwierciedleniem podziału na zwolenników i przeciwników klonowania, gdyż w końcu sam autor raportu w tej sprawie i projektu rezolucji, centroprawicowy włoski deputowany Francesco Fiori uznał, że stało się dobrze.

Do jego oryginalnej propozycji zgłoszono bowiem 235 poprawek, z których wiele było ze sobą sprzecznych. Debata poprzedzająca głosowanie wykazała, że zdania na temat eksperymentów genetycznych na człowieku i klonowania ludzi są bardzo podzielone i że trudno byłoby narzucić wszystkim państwom członkowskim Unii jednolite prawodawstwo w tej dziedzinie.

Praktycznie każdy był z czego niezadowolony. Wszystkie grupy polityczne w końcu były przeciwne raportowi Fiorego - zwrócił uwagę luksemburski eurodeputowany Robert Goebbels, przewodniczący specjalnej komisji PE ds. genetyki człowieka, która przedłożyła projekt raportu i rezolucji sesji plenarnej.

Fiori zapowiedział jednak, że nie da za wygraną. Według niego wielu posłów do unijnego parlamentu chce jednak doprowadzić do uregulowania tych spraw na szczeblu unijnym. Ale Goebbels przyznał, że na razie nie ma planów, żeby sporządzić nowy raport.

d16ps65

Niedoszła rezolucja miała wezwać Piętnastkę do wprowadzenia równie restrykcyjnych przepisów co zapowiedziane przez prezydenta George'a W. Busha w Stanach Zjednoczonych po ogłoszeniu przez amerykańską firmę ACT, że udało się jej sklonować ludzkiego embriona.

Fiori proponował, aby zakazać wszelkich manipulacji genetycznych na człowieku i badań na tzw. komórkach macierzystych pobieranych z ludzkich zarodków, niezależnie od tego czy chodzi o embriony stworzone przez klonowania czy też pozostałości po aborcji lub po sztucznym zapłodnieniu. (aka)

d16ps65

Podziel się opinią

Share
d16ps65
d16ps65
Więcej tematów