Trwa ładowanie...
dk5gw0p

UE nie chce monopolu USA w nawigacji satelitarnej

USA zgłosiły obiekcje wobec planowanego przez Unię Europejską satelitarnego systemu nawigacyjnego, który byłby konkurencją dla amerykańskiego GPS (Global Positioning System). Poinformowała o tym we wtorek Komisja Europejska.

dk5gw0p
dk5gw0p

Rzecznik Komisji Gilles Gantelet powiedział, że amerykański resort obrony wystosował pismo do 15 unijnych ministrów obrony, ostrzegając, że wrogowie mogliby wykorzystać proponowany cywilny system, nazwany już Galileo - w wojnie z Zachodem, a Amerykanie nie mogliby temu przeszkodzić. Gantelet dodał, że ów list, podpisany przez wiceministra obrony USA Paula Wolfowitza, pozostaje w sprzeczności z wypowiedziami innych osobistości amerykańskich, które wyraziły poparcie dla Galileo.

Prezydent Francji Jacques Chirac nawiązał we wtorek do tego sporu o nawigację satelitarną, domagając się zwiększenia nakładów na badania kosmiczne, aby Europa nie stała się "wasalem" Stanów Zjednoczonych. Zdaniem Chiraca, niezależny europejski system nawigacji satelitarnej przyniesie korzyści gospodarcze, a także będzie miał strategiczne znaczenie dla powstających unijnych sił obronnych.(kar)

Zobacz także: nawigacja i komunikacja - *jak działa GPS?jak działa GPS?*

dk5gw0p
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dk5gw0p
Więcej tematów