UE nakarmi biednych Polaków
Najbiedniejsi mieszkańcy Polski otrzymają w tym roku bezpłatną pomoc żywnościową o wartości 137 mln złotych, którą sfinansuje Unia Europejska - poinformował na konferencji prasowej prezes Agencji Rynku Rolnego Roman Wenerski.
11.01.2005 | aktual.: 11.01.2005 17:56
Agencja Rynku Rolnego po raz drugi uczestniczy w unijnym programie przekazywania żywności dla najuboższej ludności. Agencja przekazuje produkty żywnościowe zgromadzone w swych magazynach w ramach zapasów interwencyjnych bezpłatnie dla firm, które z kolei, po przetworzeniu tych produktów, przekażą je - także nieodpłatnie - dla organizacji charytatywnych.
Jak poinformował Wenerski, w listopadzie 2004 roku Komisja Europejska podjęła decyzję o planie rozdysponowania żywności w Unii Europejskiej. Na realizacje programu "Dostarczania żywności dla najuboższej ludności Unii Europejskiej" Polsce przyznano kwotę w wysokości ponad 35,5 mln euro tj. prawie 155,5 mln zł.
Z tej kwoty 33,8 mln euro (po obecnym kursie - 137 mln zł) stanowi wartość towarów żywnościowych takich jak ryż, zboża, odtłuszczone mleko w proszku, masło, 338 tys. euro stanowią koszty administracyjne organizacji charytatywnych i 1,35 mln euro koszty transportu.
Na początku grudnia 2004 roku Agencja ogłosiła przetarg dla firm na dostarczenie żywności do organizacji charytatywnych. Firma, która wygra przetarg, musi tę żywność przetworzyć na nadającą się bezpośrednio do spożycia przez ludzi, np. z mięsa wyprodukować konserwy.
Prezes ARR powiedział, że z 16 złożonych ofert, Agencja wybrała cztery najkorzystniejsze.
Podpisanie umów z tymi przedsiębiorcami zapewni dostarczenie w 2005 roku dla najuboższych ok. 50 tys. ton produktów takich jak ryż, mleko UHT, sery żółte i sery topione - dodał.
Program realizowany jest wspólnie z Federacją Banków Żywności, Caritas Polska i Polskim Komitetem Pomocy Społecznej. Organizacje te ostatecznie decydują o rozdzielaniu żywności pomiędzy ubogich.
Wenerski zapowiedział, że w najbliższym czasie zostanie przeprowadzone postępowanie przetargowe na artykuły zbożowe, w wyniku, którego do organizacji charytatywnych zostanie przekazana mąka oraz makarony.
W ubiegłym roku Polska była jedynym krajem wśród nowych państw członkowskich Unii, która realizowała ten program. W wyniku tego najbiedniejsi mieszkańcy naszego kraju otrzymali produkty żywnościowe o wartości ok. 24 mln euro.