UE może wznowić rozmowy z Serbią
Unia Europejska zadeklarowała możliwość wznowienia już w czerwcu negocjacji stowarzyszeniowych z Serbią, motywując to okazaniem przez Belgrad woli pełnej współpracy z haskim trybunałem ds. zbrodni wojennych w byłej Jugosławii.
"Komisja Europejska ocenia, ze Serbia zaprezentowała obecnie wyraźną chęć pełnej współpracy z międzynarodowym trybunałem do spraw zbrodni w byłej Jugosławii. Dlatego mogę potwierdzić, iż Komisja może wznowić rozmowy w sprawie układu o stabilizacji i stowarzyszeniu z Serbią" - głosi oświadczenie, jakie w imieniu ONZ- owskiego trybunału wydał unijny komisarz do spraw rozszerzenia Olli Rehn.
"Oczekuję, że data tej pierwszej rundy negocjacji będzie rzeczywiście czerwcowa" - powiedział Rehn dziennikarzom w Berlinie po rozmowach z kanclerz Niemiec Angelą Merkel i prezydentem Serbii Borisem Tadiciem.
Jak zaznaczył unijny komisarz, dokładna data wznowienia negocjacji zostanie ustalona po powrocie naczelnej prokurator trybunału Carli del Ponte z wizyty w Belgradzie. Wizytę tę zaplanowano na najbliższy poniedziałek.
W piątek haskiemu trybunałowi przekazano podejrzanego o zbrodnie wojenne generała sił zbrojnych Serbów bośniackich Zdravko Tolimira. Został on zatrzymany w czwartek na granicy Serbii z Republiką Serbską, stanowiącą część Bośni i Hercegowiny.
Tolimir był bliskim współpracownikiem generała Ratko Mladicia, dowódcy wojsk Serbów bośniackich. Na liście najbardziej poszukiwanych przez trybunał haski zajmował trzecie miejsce, po Mladiciu i Radovanie Karadżiciu, politycznym przywódcy Serbów bośniackich z czasów wojny na Bałkanach.