UE gotowa podpisać drugą część umowy z Ukrainą do końca czerwca
Unia Europejska jest gotowa podpisać drugą część umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą, dotyczącą handlu i gospodarki, do końca czerwca - poinformował rzecznik przedstawicielstwa UE w Kijowie David Sulik.
02.04.2014 | aktual.: 02.04.2014 15:31
- Chcemy podpisać pozostałą część umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą, czyli część handlową, po wyborach prezydenckich 25 maja, razem z umowami z Mołdawią i Gruzją do końca czerwca - powiedział Sulik. - Jesteśmy gotowi do podpisania (drugiej części umowy z Ukrainą) w najkrótszym czasie, od razu po wyborach - dodał.
21 marca UE i Ukraina podpisały w Brukseli polityczną część umowy stowarzyszeniowej. Polityczne rozdziały kompleksowego porozumienia mówią o wspólnych demokratycznych wartościach i zasadach wolnego rynku, na których opiera się współpraca UE i Ukrainy, kooperacji w sferze polityki zagranicznej i bezpieczeństwa oraz nowych instytucjonalnych formach współpracy, takich jak regularne szczyty UE-Ukraina i Rada Stowarzyszenia na szczeblu ministrów. Najobszerniejsza część porozumienia dotyczy jednak handlu i gospodarki.
Tymczasem wysoki rangą urzędnik UE powiedział agencji Interfax-Ukraina, że Unia Europejska już opracowała kalendarz wypłacania Ukrainie pomocy finansowej do czerwca. - Jeśli zostanie podpisane porozumienie z MFW, będziemy mogli w kwietniu przelać 100 mln euro, jako pierwszą transzę zapowiadanej wcześniej pomocy makrofinansowej, w maju - grant na wsparcie budżetu państwowego 250 mln euro, a w czerwcu - 500 mln. Oznacza to, że w ciągu trzech miesięcy możemy udostępnić Ukraińcom 850 mln euro - powiedział wspomniany urzędnik.
Jak dodał, "nie można także wykluczać przyjemnych niespodzianek", co Interfax-Ukraina interpretuje jako możliwość dodatkowej pomocy finansowej ze strony UE.
Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk powiedział w środę, że program współpracy MFW z Ukrainą może zostać rozpatrzony i zatwierdzony do końca kwietnia. Zaznaczył, że w przyszłym tygodniu parlament Ukrainy powinien przyjąć kilka projektów ustaw, dotyczących wstępnych warunków, które Kijów musi spełnić, by program MFW został wznowiony.
Dyrektor europejskiego departamentu MFW Reza Moghadam powiedział, że Fundusz powinien do końca kwietnia przekazać Ukrainie pierwszą transzę pomocy finansowej w wysokości trzech miliardów dolarów. W ubiegłym tygodniu MFW ogłosił, że uzgodnił z Ukrainą wsparcie jej reform dwuletnim kredytem stand-by w wysokości 14-18 miliardów dolarów. Umowa otworzy możliwość dalszych pożyczek, które w ciągu dwóch lat mogą sięgnąć 27 mld USD.