Trwa ładowanie...
d1hyggx

UE gotowa cofnąć nowe sankcje wobec Rosji. Jest jednak warunek

Unia Europejska jest gotowa cofnąć zapowiedziane na poniedziałek kolejne sankcje wobec Rosji, jeśli obowiązujące od piątku zawieszenie broni we wschodniej Ukrainie zostanie utrzymane - oświadczył przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy.
Share
UE gotowa cofnąć nowe sankcje wobec Rosji. Jest jednak warunek
Źródło: PAP/EPA, Fot: Maxim Shipenkov
d1hyggx

- Jeśli zawieszenie broni będzie obowiązywać i/lub rozpoczną się rozmowy pokojowe, jesteśmy gotowi do cofnięcia sankcji - powiedział Van Rompuy w rozmowie z belgijską stacją telewizyjną VRT.

- Najważniejsze było osiągnięcie porozumienia w sprawie rozejmu. Kilka incydentów miało miejsce. Musimy zaczekać z oceną, czy będą się one powtarzały, czy też były to odosobnione przypadki - dodał.

Szef Rady Europejskiej ocenił, że Rosję trudno jest nakłonić do udziału w "poważnych negocjacjach", a uzgodniony i ogłoszony w piątek rozejm na wschodzie Ukrainy to "wprawdzie ważny krok, ale tylko jeden".

d1hyggx

- Nie zapominajmy, że przed zawieszeniem broni zginęło blisko 2000 osób. Od osiągnięcia pokoju dzieli nas kolejny wielki krok, rozmowy powinny rozpocząć się jak najszybciej - podkreślił.

Nowy pakiet sankcji wobec Rosji, uzgodniony w piątek przez ambasadorów państw UE, w poniedziałek musi zostać jeszcze zatwierdzony przez państwa członkowskie w procedurze pisemnej.

Według dyplomatów restrykcje obejmują m.in. rozszerzoną listę osób z zakazem wjazdu do UE, zamrożenie aktywów, restrykcje kredytowe wobec rosyjskich firm i zakaz eksportu do Rosji towarów o podwójnym zastosowaniu.

Sankcje mają dotknąć rosyjskie przedsiębiorstwa - Gazprom Bank, Gazprom Nieft (naftową filię Gazpromu), a według dziennika "Financial Times" także koncern Rosnieft. Według nieoficjalnych doniesień na liście objętych sankcjami nie ma ministra obrony Rosji Siergieja Szojgu.

W sobotę Rosja zapowiedziała, że odpowie na kolejne sankcje UE.

d1hyggx

Podziel się opinią

Share
d1hyggx
d1hyggx
Więcej tematów