ŚwiatUE domaga się od USA wyjaśnień ws. domniemanego szpiegowania

UE domaga się od USA wyjaśnień ws. domniemanego szpiegowania

Komisja Europejska poinformowała, że zwróciła się do władz amerykańskich o wyjaśnienia w sprawie doniesień o objęciu UE działalnością wywiadowczą przez amerykańską Agencję Bezpieczeństwa Narodowego (NSA).

UE domaga się od USA wyjaśnień ws. domniemanego szpiegowania
Źródło zdjęć: © AFP | Georges Gobet

- Zdajemy sobie sprawę z informacji prasowych - oświadczyła w komunikacie KE, która przekazała, że pilnie skontaktowała się w tej sprawie z władzami amerykańskimi.

USA "powiadomiły, że sprawdzają prawdziwość informacji opublikowanych w sobotę i zwrócą się następnie do nas" - głosi komunikat. KE zastrzegła, że "na tym etapie nie uczyni żadnego więcej komentarza" w tej sprawie.

Szef Parlamentu Europejskiego Martin Schulz powiedział, że "jest głęboko zaniepokojony i zszokowany doniesieniami o szpiegowaniu przez władze amerykańskie instytucji UE". - Gdyby te informacje się potwierdziły, byłby to bardzo poważny problem, który znacząco zaszkodziłby relacjom między UE a USA - ostrzegł.

Także niemiecka minister sprawiedliwości zażądała w niedzielę wyjaśnień od Waszyngtonu. - Strona amerykańska musi natychmiast i szczegółowo wyjaśnić, czy informacje medialne o całkowicie nieproporcjonalnych tajnych podsłuchach prowadzonych przez USA w instytucjach Unii Europejskiej są prawdziwe czy nie - oświadczyła Sabine Leutheusser-Schnarrenberger. - To wykracza poza nasze wyobrażenia, że nasi amerykańscy przyjaciele uważają Europejczyków za wrogów - dodała niemiecka minister.

Niemiecki tygodnik "Der Spiegel" podał w sobotę, że podległa rządowi Stanów Zjednoczonych NSA obejmuje swą działalnością wywiadowczą najprawdopodobniej również Unię Europejską.

Tygodnik powołuje się na pochodzący z września 2010 roku raport; mówiono o zakładaniu podsłuchów w przedstawicielstwie dyplomatycznym UE w Waszyngtonie i nowojorskiej siedzibie ONZONZ oraz o penetrowaniu ich wewnętrznych sieci komputerowych. Ambasada UE została wyraźnie nazwana przez NSA "celem ataku"; działalnością taką objęte miały być także siedziby UE w Brukseli.

"Der Spiegel" powołał się na dokumenty, jakie przejął informatyk Edward Snowden, zatrudniony do niedawna w będącej partnerem zewnętrznym NSA amerykańskiej firmie komputerowej.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)