UE apeluje do Iranu o powrót do stołu rokowań
Unia Europejska
zaapelowała do Iranu by "ujął wyciągniętą ku niemu rękę
i powrócił do stołu rokowań w sprawie swego programu atomowego".
W oświadczeniu przedstawionym przez minister spraw zagranicznych Austrii Ursulę Plassnik zasugerowano że wznowienie takich rokowań mogłoby prowadzić też do odwilży w stosunkach irańsko- amerykańskich "po dziesięcioleciach braku jakichkolwiek kontaktów".
Unijny apel został opublikowany w kilkanaście godzin po spotkaniu w Wiedniu, gdzie szefowie lub wiceszefowie dyplomacji Chin, Francji, Niemiec, Rosji, USA i Wielkiej Brytanii omawiali możliwości zachęty lub sankcje, które mogłyby powstrzymać Iran od wzbogacaniu uranu. Przedstawiając stanowisko "szóstki", brytyjska minister spraw zagranicznych Margaret Beckett powiedziała w czwartek, że przedstawiciele sześciu światowych potęg uzgodnili na spotkaniu w Wiedniu "pakiet daleko sięgających" propozycji dla Iranu. Nie ujawniła jednak szczegółów.
Amerykański dziennik "New York Times" pisze natomiast w piątkowym numerze, że propozycje sześciu państw zostaną przekazane Teheranowi osobiście przez szefa dyplomacji unijnej Javiera Solanę w ciągu najbliższych dni. Solana da Iranowi czas "kilku tygodni lecz nie miesięcy" na udzielenie odpowiedzi na ofertę - pisze dziennik.
Propozycje stanowić mają "podstawę do dalszych dyskusji" - zauważa "New York Times", ujawniając że w toku wiedeńskiej dyskusji nie padało publicznie słowo "sankcje", jakkolwiek jest oczywiste, że jeśli oferta "szóstki" zostanie odrzucona przez Teheran, sprawa powróci i prawdopodobnie ponownie może być przedmiotem sporu w gronie mediatorów.
W czasie momentami burzliwych wiedeńskich rozmów - pisze nowojorski dziennik - rosyjski minister Siergiej Ławrow upierał się przy zamrożeniu kwestii jakichkolwiek sankcji do czasu uzyskania odpowiedzi ze strony Iranu na czwartkowy pakiet "zachęt". Procedury w Radzie Bezpieczeństwa ONZ zostały zamrożone, jednak będą ponownie uruchomione w razie negatywnej reakcji Iranu - mówił gazecie anonimowy dyplomata. Żądali tego i zgodziliśmy się - dodał, podkreślając iż w Wiedniu więcej mówiono o zachętach niż o karach, jakie zostałyby nałożone na Iran.
Rozmowom w Wiedniu towarzyszyły konsultacje telefoniczne na najwyższych szczeblach - prezydent USA George W. Bush kontaktował się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem i Chin - Hu Jintao, a szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej Mohamed ElBaradei z kierownictwem Iranu - pisze "New York Times".