Trwa ładowanie...
dl27o10
dl27o10

UE: apel o szybsze reformy gospodarcze

Premierzy Finlandii, Szwecji i Danii zaapelowali we wtorek do Hiszpanii, która przewodniczy w tym półroczu Unii Europejskiej, o nadanie większego tempa reformom gospodarczym w krajach Piętnastki, a przede wszystkim podjęcia decyzji o liberalizacji rynków gazu i energii na marcowym szczycie Unii w Barcelonie.
Share
dl27o10

Premier Szwecji Goeran Persson oskarżył silne europejskie koncerny energetyczne o to, że wchodząc na zliberalizowane skandynawskie rynki gazu i energii w sposób nieuczciwy konkurują z tamtejszymi firmami. Według Perssona, koncerny te w swoich krajach nie mają takich możliwości, a nawet na rękę jest im brak możliwości wolnej konkurencji.

Wedle planów Komisji Europejskiej, liberalizacja rynków gazu i energii elektrycznej ma zostać przeprowadzona w latach 2003-2005, ale szwedzki premier jest sceptyczny co do powodzenia tych planów. Od lat najbardziej blokuje ten proces Francja.

Politycy krajów skandynawskich, zwłaszcza fiński premier Paavo Lipponen, wielokrotnie wyrażali obawy przed marginalizowaniem krajów małych i peryferyjnych przez dużych i silnych członków Unii. Teraz po raz pierwszy tworzą wspólny front, choć - jak zapewniają - tylko jednorazowo przed unijnym szczytem, a nie na stałe. (jask)

dl27o10

Podziel się opinią

Share
dl27o10
dl27o10
Więcej tematów