Trwa ładowanie...

Uderzenie w Romana Abramowicza. Na Jersey zamrożono połowę jego majątku

Roman Abramowicz, rosyjski oligarcha związany z Putinem, jest objęty sankcjami zarówno przez Unię Europejską, jak i Wielką Brytanię. I właśnie na zależnej od tej ostatniej wyspie Jersey zamrożono jego aktywa wyceniane na ponad 7 miliardów dolarów, czyli około połowę jego oficjalnego majątku.

Roman Abramowicz Roman Abramowicz Fot: Adam Davy
dicc4f7
dicc4f7

Jersey to zależna od brytyjskiej korony wyspa u wybrzeży Normandii. Słynie z niskich podatków i sztywnych przepisów dotyczących tajemnicy bankowej. Dlatego też ma zasłużoną reputację "azylu dla bogaczy". Jak się okazało, solidną część swoich aktywów zgromadził na wyspie rosyjski miliarder Roman Abramowicz, oligarcha powiązany z Władimirem Putinem.

W środę Królewski Sąd Jersey ogłosił, że "wydał nakaz zamrożenia aktywów o wartości przeszło 7 miliardów dolarów powiązanych z panem [Romanem] Abramowiczem, ulokowanych na Jersey bądź należących do podmiotów zarejestrowanych na Jersey".

Ponadto, jak donosi "Guardian", miejscowa policja we wtorek przeszukała kilka nieruchomości "powiązanych z Abramowiczem".

Bloomberg szacuje majątek rosyjskiego oligarchy na 13,9 miliarda dolarów. Tym samym aktywa zamrożone na Jersey stanowią około połowy jego fortuny.

Co z Aquamarine?

Na Jersey znajduje się też jeden z kilku jachtów należących do oligarchy – 50-metrowy Aquamarine. Jak donosi "Guardian", zaraz po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę oligarcha, świadom możliwych konsekwencji, przepisał jego własność na spółkę swojego przyjaciela Dawida Dawidowicza.

dicc4f7

Policja z Jersey nie skomentowała sprawy jachtu, a także odmówiła udzielania dalszych szczegółów prowadzonej operacji.

"Krew na rękach"

Roman Abramowicz został objęty sankcjami przez brytyjski rząd 10 marca. Oskarżono o związki z Putinem i przynależność do grupy oligarchów "mających krew na rękach".

Jersey zaimplementowała politykę sankcyjną Wielkiej Brytanii. Zadeklarowała także współpracę z innymi podmiotami śledzącymi majątki osób objętych sankcjami.

dicc4f7

Operacja przeciwko Abramowiczowi na Jersey nastąpiła po tym jak Kajmany, archipelag karaibski zależny od Wielkiej Brytanii, zamroziły 7,3 miliarda dolarów aktywów osób i firm Rosji objętych sankcjami przez Londyn.

Źródło: "The Guardian", "Bloomberg"

Próba otrucia rosyjskiego oligarchy? Jest teoria

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dicc4f7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

dicc4f7
Więcej tematów