Trwa ładowanie...
d3f66ny
07-05-2007 13:35

Udaremniono przemyt 1,5 tony haszyszu do Polski

Zatrzymano sześć osób, które próbowały przemycić do Polski ok. 1,5 tony haszyszu. Przemyt odkryli Holendrzy w jednym z kontenerów, który przypłynął do Rotterdamu z Maroka. Narkotyki zniszczono, zostawiając jedynie 5 kg, dzięki którym polska Straż Graniczna dotarła do organizatorów przerzutu.

d3f66ny
d3f66ny

Poinformował o tym rzecznik komendanta głównego SG Wojciech Lechowski. Czarnorynkowa wartość przemycanego narkotyku to 44 miliony zł.

Sprawa miała swój początek w kwietniu w Rotterdamie. Holendrzy w kontenerze płynącym z Maroka wykryli i przejęli 1480 kilogramów haszyszu. Ustalono, że narkotyki miały trafić do Polski, o czym poinformowano polską Straż Graniczną.

W Holandii 1475 kilogramów narkotyku usunięto z kontenera i zniszczono; do Polski popłynęło 5 kilogramów haszyszu, które funkcjonariusze Straży Granicznej zajęli w piątek jako dowód popełnienia przestępstwa i przystąpili do czynności związanych z zatrzymaniem organizatorów przerzutu - poinformował p.o. rzecznika Morskiego Oddziału Straży Granicznej (MOSG) Tadeusz Gruchalla.

Zatrzymano w sumie sześć osób - czterech organizatorów przemytu i dwoje pomocników. Postawiono im zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz usiłowanie dokonania przemytu narkotyku - grozi za to kara od 3 do 15 lat więzienia. Czterech z nich zostało tymczasowo aresztowanych.

d3f66ny

Śledztwo prowadzi Prokuratura Okręgowa w Gdańsku i Morski Oddział Straży Granicznej. Sprawa ma charakter rozwojowy - podkreślił Lechowski. Jak dodał, w akcji wzięło udział też CBŚ i pomorska policja.

Największą próbę przemytu narkotyków w Polsce udaremniono w maju 1995 r. w Świnoujściu. Na polskim trawlerze rybackim, który przypłynął z Angoli, znaleziono wtedy 9 ton haszyszu o czarnorynkowej wartości 45 mln dolarów.

d3f66ny
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3f66ny
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj