PolskaUczelnie chcą 14 milionów za wyspę w centrum Wrocławia

Uczelnie chcą 14 milionów za wyspę w centrum Wrocławia

Wyspa Tamka w całości na sprzedaż. Senat Uniwersytetu Wrocławskiego podjął decyzję o sprzedaży należącej do uczelni części wyspy wraz z dawnym budynkiem Wydziału Biotechnologii. Od czterech lat drugą połowę wyspy wraz z nieruchomością planuje sprzedać wrocławski Uniwersytet Medyczny.

Uczelnie chcą 14 milionów za wyspę w centrum Wrocławia
Źródło zdjęć: © WP | Michał Dzierżak

11.02.2015 | aktual.: 14.02.2015 10:53

Wyspa Tamka jest jedną z sześciu, obok Słodowej, Bielarskiej, Młyńskiej, Piasek i Daliowej, tzw. wschodnich wysp odrzańskich we Wrocławiu. Początkowo na wyspie tej znajdowały się młyny, które jednak rozebrano w drugiej połowie XIX w., a na początku XX w. powstał most od strony ul. Grodzkiej Św. Macieja, który jest obecnie jedyną przeprawą pozwalającą dostać się na tę niewielką wyspę.

Wyspa jest własnością dwóch wrocławskich uczelni – Uniwersytetu Wrocławskiego i Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich. Do uczelni medycznej należy gmach po wschodniej stronie wyspy, gdzie do niedawna znajdował się Zakład Chemii Leków Wydziału Farmacji i Analityki Medycznej, zaś do UWr. – budynek po stronie zachodniej, w którym mieścił się Instytut Biochemii i Biologii Molekularnej. Również grunta wyspy są podzielone między dwiema uczelniami mniej więcej po połowie.

Od listopada 2011 r. swoją część wyspy chce sprzedać Uniwersytet Medyczny, gdyż Zakład Chemii Leków przeprowadził się na ul Borowską. Mimo że uczelnia sukcesywnie obniża cenę wywoławczą za nieruchomość (z 11 do 9 mln złotych w przetargu z początku 2015 r.), chętnych na jej zakup wyraźnie brakuje.

Szansą na sprzedaż nieruchomości może być fakt, że biotechnolodzy z Uniwersytetu Wrocławskiego przenieśli się na teren Kampusu Grunwaldzkiego i w ostatnich dniach senat tej uczelni podjął ostateczną decyzję o sprzedaży swojej części wyspy.

- Obecnie nie wiemy jeszcze, kiedy rozpisany zostanie przetarg na budynek Wydziału Biotechnologii, jednak szacunkowa cena wywoławcza tej nieruchomości będzie oscylowała w granicach 5,5 mln złotych – mówi Wirtualnej Polsce Bogumił Dudczenko z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Uczelnie są zgodne, że wyspa jako całość będzie pewniej bardziej atrakcyjna dla potencjalnych nabywców. Co może powstać na Tamce? Od lat 60. XX w. wyspa jest pod opieką konserwatora zabytków, a istniejące plany zagospodarowania przestrzennego przewidują możliwość powstanie tam restauracji, hoteli, zabudowy mieszkalnej lub mariny.

Jednak jak widać na jeszcze jednym przykładzie, sprzedaż zabudowań uniwersyteckich nie jest prosta. Przed kilkoma dniami zakończono procedury kolejnego przetargu na budynek Biblioteki Uniwersytetu Wrocławskiego przy ul. Szajnochy – mimo „promocyjnej” ceny 13 mln złotych do przetargu nie wpłynęła żadna oferta.

O przyszłości wyspy Tamki będziemy jeszcze informować.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)