Trwa ładowanie...

Uczczą pamięć ofiar Poznańskiego Czerwca'56

Przez cały weekend w Poznaniu będą odbywać się uroczystości związane z obchodami 59. rocznicy pierwszego masowego protestu robotniczego przeciwko komunistycznej władzy.

Uczczą pamięć ofiar Poznańskiego Czerwca'56Źródło: Urząd Miasta Poznania, fot: archiwum
d1sywxh

28 czerwca 1956 r. robotnicy z zakładów Cegielskiego przerwali pracę i wyszli na ulice, domagając się wolności i chleba. Szybko dołączyli do nich pracownicy z innych zakładów, co zaowocowało największą od czasów wojny demonstracją przeciwko ustrojowi komunistycznemu. Według szacunków historyków na ulicach Poznania protestowało w sumie około 100 tys. osób.

Demonstracja przerodziła się w starcia z milicją i wojskiem. Zginęło blisko 60 cywili, a symbolem ofiary tamtych wydarzeń stał się 13-letni Romek Strzałkowski, który zginął od kuli przed gmachem Komitetu do spraw Bezpieczeństwa Publicznego na poznańskich Jeżycach.

Co roku poznaniacy oddają hołd ofiarom Poznańskiego Czerwca i nie inaczej będzie w tym roku.

d1sywxh

Obchody 59. rocznicy rozpoczęły się już w czwartek, 25 czerwca od uroczystości w Zespole Szkół Handlowych im. Bohaterów Poznańskiego Czerwca '56 oraz spotkania młodzieży pod pomnikiem Poznańskich Krzyży.

Kolejne punkty programu tegorocznych obchodów obejmują praktycznie cały weekend. W piątek kwiaty zostaną złożone w punktach miasta, gdzie znajdują się tablice pamiątkowe przypominające o wydarzeniach sprzed 59 lat, m.in. przy zakładach ZNTK przy ul. Roboczej, dawnej zajezdni przy ul. Gajowej oraz zakładach Cegielskiego przy ul. 28 Czerwca 1956 r.

W sobotę o godz. 15.30 w Muzeum Powstania Poznańskiego Czerwiec’56 odbędzie się spotkanie oraz widowisko muzyczne „Wam, bohaterom”, a o godz. 17 w Sali Kominkowej CK Zamek władze wojewódzkie i miejskie spotkają się z kombatantami i uczestnikami wydarzeń sprzed 59 lat.

Główne obchody 59. rocznicy Powstania Poznańskiego Czerwca 1956 r. odbędą się oczywiście w niedzielę, 28 czerwca. Poprzedzi je msza święta o godz. 14.30 w kościele OO. Dominikanów. Po jej zakończeniu uczestnicy przemaszerują pod pomnik Poznańskich Krzyży na placu Mickiewicza, gdzie ok. godz. 16 rozpoczną się główne uroczystości rocznicowe.

O ofiarach Poznańskiego Czerwca pamiętają także kibice Lecha Poznań, którzy o godz. 19 spotkają się w tym samym miejscu, by wspólnie zapalić znicze.

Dokładny program obchodów można znaleźć na stronie www.poznan.pl.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

d1sywxh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1sywxh
Więcej tematów