Trwa ładowanie...
05-12-2007 07:30

"Uchylenie rosyjskiego embarga w kompetencjach UE"

Wicepremier Waldemar Pawlak powiedział w "Sygnałach Dnia", że problem uchylenia rosyjskiego embarga na polskie mięso leży kompetencjach Unii Europejskiej.

"Uchylenie rosyjskiego embarga w kompetencjach UE"Źródło: wp.pl, fot: Konrad Żelazowski
d3v785r
d3v785r

Zdaniem wicepremiera decyzja o zniesieniu embarga zostanie podjęta po serii negocjacji między przedstawicielami Unii a Federacji Rosyjskiej. Pawlak powiedział, że nie można przewidzieć daty zniesienia zakazu eksportu mięsa, ponieważ dyskusja na ten temat musi odbyć się na wielu szczeblach kompetencyjnych.

Waldemar Pawlak uznał doniesienia "Dziennika" o chęci sprzedania polskich firm energetycznych Rosjanom - za prowokację. Jego zdaniem gazeta musiała reprezentować czyjeś interesy i dlatego powstał ten artykuł. Jednocześnie przewodniczący PSL-u powiedział, że strategiczne spółki Skarbu Państwa są ustawowo zabezpieczone przed "wrogim przejęciem", lub utratą kontroli państwa nad firmą. Pawlak zaznaczył, że podmioty Skarbu Państwa są dodatkowo zabezpieczone przez prawa Unii Europejskiej.

Gość Polskiego Radia wyraził nadzieję, że relacje między prezydentem a rządem zaczną opierać się o demokratyczne i konstytucyjne zasady. Wicepremier dodał, że ostatnio można było dostrzec zacieranie się kompetencji między poprzednim rządem a urzędem Lecha Kaczyńskiego. Wicepremier liczy na to, że Donald Tusk i prezydent Kaczyński uregulują swoje wzajemne stosunki.

Wicepremier Waldemar Pawlak powiedział, że trzeba przywrócić pluralizm w mediach publicznych. Wicepremier, który był gościem "Sygnałów Dnia", podkreślił, że w ostatnim czasie mieliśmy raczej do czynienia z zawłaszaczaniem tych mediów przez różne siły polityczne. Zwrócił uwagę, że wykorzystywanie radia i telewizji do rozstrzygania partyjnych sporów nie ma nic wspólnego z misją publiczną, na której realizację pobierany jest abonament.

d3v785r

Gość Polskiego Radia dodał, że w ramach realizowania misji publiczne media powinny skoncentrować się na sprawach ważnych dla kraju. Za takie uznał znaczące inicjatywy społeczne i działalność ludzi zaangażowanych w pozytywne przmiany, zachodzące w Polsce.

Wicepremier Pawlak zaznaczył, że dotąd nie zapadły jeszcze żadne wiążące decyzje w sprawie kształtu publicznych mediów i sposobu ich finansowania. Ta sprawa będzie wymagała szerszej dyskusji.

Przewodniczący Polskiego Stronnictwa Ludowego zaprzeczył w "Sygnałach Dnia", że zdjęcie sankcji wobec Krauzego jest przejawem powrotu "starych czasów". Posłowie PiS zarzucają nowemu rządowi uprzywilejowane traktowanie najbogatszych Polaków. Wicepremier zaznaczył, że sprawa Krauzego powinna zostać wyjaśniona przez sąd.

Wicepremier powiedział też, że "Dziennik" dokonał nadużycia sugerując, iż minister sprawiedliwości zadecydował o uchyleniu listu gończego za Ryszardem Krauze.

Gość Programu Pierwszego Polskiego Radia podkreślił, że decyzja została podjęta przez prokuratorów, którzy wcześniej zadecydowali o wystawieniu nakazu zatrzymania właściciela Prokomu. Zdaniem Pawlaka decyzja prokuratury może być przejawem normalności, ponieważ sankcje zastosowane wobec podejrzanego powinny być równomierne do oskarżeń.

d3v785r
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3v785r
Więcej tematów