Trwa ładowanie...

Uchwały o wyborze sędziów TK opublikowane w Monitorze Polskim

Uchwały o wyborze przez Sejm pięciu sędziów Trybunału Konstytucyjnego zostały opublikowane w Monitorze Polskim. Publikacja uchwał oznacza, że prezydent Andrzej Duda może przyjąć ślubowanie od nowych sędziów TK.

Share
Uchwały o wyborze sędziów TK opublikowane w Monitorze Polskim
Źródło: Wikipedia, fot: Adrian Grycuk
d32mh6r

Sejmowa większość poparła pięć kandydatur na sędziów TK zgłoszonych przez PiS: Henryka Ciocha (236 posłów za, przeciw 167 osób), Lecha Morawskiego (232 za, 156 przeciw, czterech wstrzymało się), Mariusza Muszyńskiego (236 posłów za, przeciw 170, czterech wstrzymało się od głosu), Julię Przyłębską (234 posłów za, 166 przeciw, siedmiu wstrzymało się) i Piotra Pszczółkowskiego (233 głosów za, 166 przeciw, siedmiu wstrzymało się).

Za wyborem ich na sędziów TK głosowali posłowie PiS. Posłowie PO, Nowoczesnej i PSL byli przeciwni, a większość klubu Kukiz'15 nie brała udziału w głosowaniach, zaś po kilka osób z tego klubu głosowało za, przeciw lub wstrzymywała się od głosu. Poseł PiS Piotr Pszczółkowski wstrzymał się od głosu nad swoją kandydaturą.

Szefowa Kancelarii Prezydenta Małgorzata Sadurska pytana czy prezydent "natychmiast" przyjmie ślubowania od nowych sędziów powiedziała, że Andrzej Duda "dokona dokładnej analizy sytuacji".

d32mh6r

- Kiedy marszałek Sejmu skieruje do pana prezydenta odpowiednie dokumenty, prezydent przeanalizuje sytuację. Tak jak powiedziałam, każdy dzień, a praktycznie można powiedzieć, co chwilę, pojawia się jakaś nowa informacja i pan prezydent, podejmując decyzję, będzie musiał dokonać rzetelnej oceny tego stanu faktycznego. Może będzie występował o jakieś jeszcze opinie, ja tego nie wiem w tym momencie, bo każdy dzień coś nowego przynosi - podkreśliła.

Zobacz również: Sejm wybrał pięcioro sędziów TK; protestowała opozycja

d32mh6r

Podziel się opinią

Share
d32mh6r
d32mh6r
Więcej tematów